Manisadasondakika.com, manisahaberi, manisahaber ,  manisagündem, manisaajanhaberleri,  manisakazahaberleri, manisadadeprem,

Manisa Alaşehir’de 2021 Sezonun İlk Yaprakları Toplanmaya Başladı.

Manisa Alaşehir’de 2021 Sezonun İlk Yaprakları Toplanmaya Başladı. Sofralarımıza sarmalık olan giren Sultaniye üzümün yaprağının ilk sezonu Manisa Alaşehir Çeşneli Mahallesinde toplanmaya başladı. En fazla olarak Ankara ve İstanbul pazarlarıyla, Salamuralık olarak kullanılmak üzere sevkiyat başladı. Yaprak toplayıcısı Filiz Uşak şöyle sözlerini dile getirdi; Yaprakları titizlikle toplayıp Ankara İstanbul’a Pazarlara, hallere gönderiyoruz. Sabah Beş’te kalkıp […]

Manisa Alaşehir’de 2021 Sezonun İlk Yaprakları Toplanmaya Başladı.
30 Nisan 2021 - 14:42 'de eklendi ve 53 kez görüntülendi.

Manisa Alaşehir’de 2021 Sezonun İlk Yaprakları Toplanmaya Başladı.

Sofralarımıza sarmalık olan giren Sultaniye üzümün yaprağının ilk sezonu Manisa Alaşehir Çeşneli Mahallesinde toplanmaya başladı. En fazla olarak Ankara ve İstanbul pazarlarıyla, Salamuralık olarak kullanılmak üzere sevkiyat başladı.

Yaprak toplayıcısı Filiz Uşak şöyle sözlerini dile getirdi; Yaprakları titizlikle toplayıp Ankara İstanbul’a Pazarlara, hallere gönderiyoruz. Sabah Beş’te kalkıp bağ arasına gidiyoruz. Saat oniki bir’e kadar 10-15 kilo yaprak toplarız.10 liradan verip fiatlarında düşmemesini, yurt dışına ihracatını istiyoruz.Ege incisi olan bölgemizde yaşamaktan çok memnunuz. Yapmış olduğumuz işimizi severek yapmaktan memnunuz. Özgürlük istiyoruz yeter artık korona diyoruz. Biran önce  halkımızın korona virüs illetinden kurtulmasını sağlığına kavuşmasını istiyoruz’’ diye konuştu.

Yaprak toplayıcısı Cansu  ’’Sabahın erken saatlerinde başladıklarını yaprak öğlen 11-12’ye kadar topladıklarını bu saatten sonra yaprakların sıcak olduğundan dolayı kopmadığını. Çiftçinin hakkını almasını yaprakların her zaman gelmediğini yılda bir kere geliyor dedi. fiatlarının düşmemesini istiyorum’’  dedi.

Yaprak toplayıcısı Gül Hanım sabahın Beşinde kalkıp halkımız için bunları topluyoruz toplaması zahmetli, yemesi bir o kadar güzel, sarması daha çok zor. Ailelerine destek olduklarını belirtti.

Alımı Aracılığı yapan Adem Uşak;  ‘’2021 yaprak sezonun çiftçi ve esnaflara hayırlı olmasını diledi. Binbir emekle toplanan Alaşehir ve Sarıgöl’den toplanan yapraklar Büyükşehirlere ulaştırılmaktadır. Topladıkları yapraklarıyla evin geçimini sağlıyorlar.Pandemiden dolayı Esnafın Zarar gördüğü kadar çiftçi kardeşlerimizde zarar gördü. İnşallah bir önce Pandeminin sona ermesini sezonun hayırlı olmasını temenni ediyorum’’ dedi.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
google5ddbd6b0541026f5