MANİSA'DA SONDAKİKA. COM  MANİSAHABERLERİ  MANİSAHABER MANİSAGÜNDEM MANİSAGÜNDEMİ MANİSA AJANS HABERLERİ  MANİSA KAZA HABERLERİ MANİSADA DEPREM MANİSASPOR  Manisa'da cinayet  Manisa'da taciz Manisa'da tecavüz  Manisa'da Trafik kazası   Manisa'da intihar  Manisa'da silahlı kavga

YAYLABAYIRDA KORNİŞON SALATALIK HASADI BAŞLADI

YAYLABAYIRDA KORİŞON SALATALIK HASADI BAŞLADI Balıkesir’in Sındırgı ilçesi Yaylabayır mahallesinde, turşuluk salatalık olarak bilinen kornişon hasadı başladı Yaylabayır Mahallesi Muhtarı Mustafa Eraslan,”Yıllık 80 bin ton civarında üretim var. Geçen yıl mahallemize 15 milyon liralık bir girdi sağlandı. Bu salatalıkların yüzde 80’i ihraç ediliyor. Bir kısmı ilçedeki turşu fabrikalarında işleniyor. Türkiye’de şu an üretim kapasitesi olarak […]

YAYLABAYIRDA KORNİŞON SALATALIK HASADI BAŞLADI
06 Temmuz 2020 - 18:14 'de eklendi ve 2588 kez görüntülendi.

YAYLABAYIRDA KORİŞON SALATALIK HASADI BAŞLADI

Balıkesir’in Sındırgı ilçesi Yaylabayır mahallesinde, turşuluk salatalık olarak bilinen kornişon hasadı başladı

Yaylabayır Mahallesi Muhtarı Mustafa Eraslan,”Yıllık 80 bin ton civarında üretim var. Geçen yıl mahallemize 15 milyon liralık bir girdi sağlandı. Bu salatalıkların yüzde 80’i ihraç ediliyor. Bir kısmı ilçedeki turşu fabrikalarında işleniyor. Türkiye’de şu an üretim kapasitesi olarak birinci durumdayız. Türkiye’de en çok üretim Sındırgı’da var. Özelikle yüksek rakımlı mahallemiz Yaylabayır iklimin uygun oluşu sebebiyle toplam 4 aylık süreçte kornişon üretiliyor” dedi.

Eraslan “Bizim salatalık sert oluyor. Turşu yapıldığında yumuşamıyor. Lezzeti de güzel, bundan dolayı her yıl üretimde artış oluyor. ” şeklinde konuştu Yaylabayır Muhtarı Mustafa Eraslan göletlerle birlikte kornişon üretiminin artmasının göçü de tersine çevirdiğini belirterek “Yaylabayır mahallemizde daha önceleri tütüncülük yapılmaktaydı. Tütüncülük bittikten sonra mahallemize yapılan gölet sayesinde sulu tarıma geçildi. Bununla beraber kornişon salatalık, biberiye ve özellikle bu bölgede mahallemizin yüksek rakımlı oluşu kornişon salatalık üretimindeki kalite, sulamanın düzgün yapılması bütün bunlara bağlı olarak bölgede üretim arttı. Üretilen kornişonun da ekonomik kazancının yüksek olmasından dolayı dışarıya göç eden vatandaşlarımız teker teker geri dönmeye başladı” şeklinde konuştu.

3000 dekar alanda korişon salatalık üretimi yaptıklarını ifade eden Muhtar Eraslan, “Bir dönümden 12 bin tl gelir elde ediyoruz.Bu çok iyi bir para. Önümüzdeki yıldan itibaren Yaylabayır da ‘Kornişon Festivali’ de yaparak bölgemizin tanıtımını yapmış olacağız” şeklinde konuştu.

 

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
google5ddbd6b0541026f5