Mustafa Kudret Altınışık Yazdı… RAMAZAN

   Mustafa Kudret Altınışık Yazdı… RAMAZAN            Fırsatlar her zaman gelmez. Kaçırdığınız bir imtihan geri dönülmez sonuçlara sebebiyet verir.Kaçan trenin arkasından bakakalırsınız yani bakakalırız. Bu fırsatlardan en önemlilerinden biride Ramazan dır. Tövbe etmek, af dilemek, dua etmek, güzel bir gelecek dilemek için tam yeri tam zamanı. Nasıl yaşlılık bir fırsatsa, Ramazan da Yaratıcımız tarafından  bize verilen büyük […]

   Mustafa Kudret Altınışık  Yazdı… RAMAZAN
13 Mayıs 2019 - 6:48 'de eklendi ve 3991 kez görüntülendi.

   Mustafa Kudret Altınışık Yazdı… RAMAZAN           

Fırsatlar her zaman gelmez. Kaçırdığınız bir imtihan geri dönülmez sonuçlara sebebiyet verir.Kaçan trenin arkasından bakakalırsınız yani bakakalırız. Bu fırsatlardan en önemlilerinden biride Ramazan dır. Tövbe etmek, af dilemek, dua etmek, güzel bir gelecek dilemek için tam yeri tam zamanı. Nasıl yaşlılık bir fırsatsa, Ramazan da Yaratıcımız tarafından  bize verilen büyük bir fırsat.

Geldin ve Hoşgeldin ya güzel ramazan. Umarım gereğince hakkını veririz.

  Bu mübarek ayda umarım bir süredir geride kalan dini tartışmalar olmaz. Kimisi orucu kaldırdı, kimisi namazı eksiltti vesaire. Ve bunu bilgi sahibi olduğunu düşündüğümüz insanlar yaptı isimlerinin önünde namı yazanlar. Kim ne kadar bilirse bilsin aklın yolu var. 1400 senedir mesul olduğumuz bir kitap var ve kurallar belli artırıp eksiltmeye uğraşan hep olmuş ve olacaktır da. O yüzden evirip çevirmeye gerek yok sevap da günah da belli.

  Sevmediğim davranışlardan biride bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak. Maalesef ki bu tür davranışı sergileyen de bir çok kişi mevcut. Ahkam kesmek için fırsat bekleyen çok sayıda kişi tanıdım. Bu kişiler attı mı mangalda kül bırakmazlar. Hatta abartıp işin ucunu uydurmaya, eklemeye, yalana kadar götürürler. Yani neşeli günler filminde ki atma ziya gibi karakterler. 

  Bir olayı araştırmadan yada üstün körü araştırıp bilgi sahibi olmuş gibi ahkam kesersen ya mahcup olursun yada sonucu vahim durumlara sebebiyet verirsin. Meşhur atasözlerimizden biride durumu özetliyor: Yarım hekim candan eder yarım hoca dinden eder.

  Maalesef ki bu tarz kişilerin sayıları fazla Fakat konuştukça dile getirdikçe belki bir faydamız olur da birileri kendine çeki düzen verir ve bir sorgular diyelim. Yoksa bol keseden atmak kolay fakat gereksiz. İllaki konuşmak gerekmez boş konuşmak, atıp tutmak yerine bileni dinlemek yada susmak daha efdal.

  Bu arada Muradiye de yaşayanların bir sıkıntısını buradan aktarmak istiyorum. Sabah ve akşamları yani işe gidiş geliş saatlerinde duraklarda yığılmalar olduğu ve otobüslerin kalabalık olduğuna dair duyumlar aldım. Ben o saatlerde otobüslerin sık hareket ettiğine şahit olsam da bu çözüm olmuyorsa başka yöntemler denenmeli diye düşünüyorum. Özellikle bu yeni elektirikli körüklü otobüsler ek bir çözüm olabilir. Neticede birkaç senedir muradiye’nin inşaat alanı haline gelmesi nüfusunu epey artırdı. Bu da kaçınılmaz bir toplu taşıma meselesi oluşturur.

Şimdilik bu kadar.

Tekrar görüşmek umuduyla Allah’a emanet olun.

 

Etiketler :
İLGİLİ HABERLER