MANİSA'DA SONDAKİKA. COM  MANİSAHABERLERİ  MANİSAHABER MANİSAGÜNDEM MANİSAGÜNDEMİ MANİSA AJANS HABERLERİ  MANİSA KAZA HABERLERİ MANİSADA DEPREM MANİSASPOR  Manisa'da cinayet  Manisa'da taciz Manisa'da tecavüz  Manisa'da Trafik kazası   Manisa'da intihar  Manisa'da silahlı kavga

Mustafa Kudret Altınışık Yazdı SOSYAL ALEM

Mustafa Kudret Altınışık Yazdı SOSYAL ALEM Televizyonlarda, özellikle de izlenme oranı yüksek televizyon kanallarında sıkça dile getirilen bir cümle var ‘’sosyal medya’’ diye. Burada bahsedilen, birkaç Amerika kökenli paylaşım sitesi. Ben ise o kullanılan tabir yerine bazen internet alemi, bazen de sosyal alem tabirini kullanıyorum. Duyduğunuzda şaşılacak kişilerin bile o alemlerde olduğuna artık şahit oluyorsunuz. […]

Mustafa Kudret Altınışık Yazdı SOSYAL ALEM
15 Nisan 2019 - 7:44 'de eklendi ve 2395 kez görüntülendi.

Mustafa Kudret Altınışık Yazdı

SOSYAL ALEM

Televizyonlarda, özellikle de izlenme oranı yüksek televizyon kanallarında sıkça dile getirilen bir cümle var ‘’sosyal medya’’ diye. Burada bahsedilen, birkaç Amerika kökenli paylaşım sitesi. Ben ise o kullanılan tabir yerine bazen internet alemi, bazen de sosyal alem tabirini kullanıyorum. Duyduğunuzda şaşılacak kişilerin bile o alemlerde olduğuna artık şahit oluyorsunuz. Kendim, bir oluşumu, düşünmeden yekten kabul eden biri değilim. Fakat sürekli eleştiri penceresinden bakmanın da iyi olmadığını düşünüyorum. İnsanlar tanıdıkları, sevdikleri kişilere, yaptıkları bir faaliyeti, gördüklerini, yaşadıklarını aktarmak istiyor. Tabi ki bunda bir mesele yok, zaten bunun neresi kötü olabilir ki? Fakat saçma saçma öz çekim ler (selfie), lüks gördüğü bir sofrayı ve mekanı paylaşmalar gibi durumlar bence hoş olmuyor. Hatta bu öz çekimler için canından olanlara şahit olduk.

Bu sosyal alem kullanımı, herkes için tabi ki aynı değil. Kiminde bakılamayacak kadar çok fotoğraf ve paylaşım varken, kiminde yok denecek kadar az. Daha az fotoğraf paylaşanların bir kısmı kendini fotojenik görmediği için, fotoğrafta kötü çıktığını düşündüğü için fazla fotoğraf yüklemiyor olsa da, bence özünle barışık olmak gerek. Görüntüye çok takılmamak lazım. Fazla paylaşım yapmayanların bir kısmı da, gizemli olmak istediğinden farklı gözükmek istediğinden böyle davranıyor. Bu arada yeni adetlerden biri de düğün, merasim gibi davetlerini davetiye ve oku yerine sosyal alemden yapmak.

Facebook çevirisinin karşılığı yüz ve kitap olsa da, tam anlamı senin özün, senin hayatın demek. Aslın da birilerini anlamanın en kolay yolu da bu. Bir kişiyi anlamak için yüzde yüz gerçekçilik taşımasa da onun hakkında ciddi fikirler edinmenize yetecek doneler mevcut. Bazıları bu paylaşımları abartıp tüm şahsi bilgilerini sırf üye olduğu site istedi diye birebir yazıyor. Ayına, gününe kadar doğum tarihini yazanlar, okuduğu okuldan, adreslerine kadar belirtenler internetteki tehlikelerden bihaber diye düşünüyorum. Bu kişiler ciddi sıkıntılar yaşayabilirler. Dikkatli olun derim.

Özetle bu internet ve sosyal alem için diyeceğim işin dozunu iyi ayarlamak lazım.

Hoşçakalın ALLAH’a emanet olun.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
google5ddbd6b0541026f5