MANİSA'DA SONDAKİKA. COM  MANİSAHABERLERİ  MANİSAHABER MANİSAGÜNDEM MANİSAGÜNDEMİ MANİSA AJANS HABERLERİ  MANİSA KAZA HABERLERİ MANİSADA DEPREM MANİSASPOR  Manisa'da cinayet  Manisa'da taciz Manisa'da tecavüz  Manisa'da Trafik kazası   Manisa'da intihar  Manisa'da silahlı kavga

UYUYAN GÜZELLER UYANDIĞINDA

KÖŞE YAZARIMIZ EMİNE  ASKOLDAMCA YAZDI… UYUYAN GÜZELLER UYANDIĞINDA Kadında eğitim, toplumumuzda önem arz etmesi gereken bir husustur.Çünkü toplumdaki farkındalığın ilk adımı şüphesiz eğitimdir.Kadın tabiatı gereği üretkendir ve birçok potansiyel onda mevcuttur. Kanaatimce bu özelliklerini eğitim ile taçlandırmalıdır.Eğitimli kadın,eğitimli anne demek.Eğitimli anne ise ayakları sağlam basan bilinçli bir gelecek demektir. Kalkınmış ülkelerin kalkınma geçmişine bakıldığında eğitimin […]

UYUYAN GÜZELLER UYANDIĞINDA
11 Nisan 2019 - 11:19 'de eklendi ve 1385 kez görüntülendi.
KÖŞE YAZARIMIZ EMİNE  ASKOLDAMCA YAZDI…
UYUYAN GÜZELLER UYANDIĞINDA

Kadında eğitim, toplumumuzda önem arz etmesi gereken bir husustur.Çünkü toplumdaki farkındalığın ilk adımı şüphesiz eğitimdir.Kadın tabiatı gereği üretkendir ve birçok potansiyel onda mevcuttur. Kanaatimce bu özelliklerini eğitim ile taçlandırmalıdır.Eğitimli kadın,eğitimli anne demek.Eğitimli anne ise ayakları sağlam basan bilinçli bir gelecek demektir.

Kalkınmış ülkelerin kalkınma geçmişine bakıldığında eğitimin önemli bir faktör olduğu görülmektedir.Eğitim,kadınların ekonomik kalkınmadaki rolünü belirleyen ve onların istihdama katılımına yardımcı bir faktördür.Kalkınma konusunda yapılan araştırmalarda belirtildiği üzere eğitim,iş gücünün kalitesini arttırmakta,aile gelirini yükseltmekte ve dolayısıyla ülkenin toplumsal ve siyasal gelişimine katkıda bulunduğunu görmekteyiz.

Eğitime giden yolda insan ne yorulmalı ne de ah çekmeli.Eğitime giden yol kadar güzel yol var mı?Fakat maalesef eğitim hayatımda bazı tatsız durumlara şahit oldum.Birçok arkadaşım bulunduğumuz ilden ya da birkaç ilden başka okula gitme şansı yoktu.Kız arkadaşlarımın gideceği okullar çeşitli nedenlerden dolayı ailesi tarafından sınırlandırılıyordu.Oysa bilmiyorlardı ki sınır koydukları arkadaşlarımın hayallerinden başka bir şey değildi.

Kızlarınızın uçmasına lütfen izin verin.Verin ki kanatlarının farkına varabilsinler.Günü gelince birileri o kanatları kırmaya çalıştığında buna izin vermesinler.İzin verin uçabildikleri kadar yükseğe uçsunlar.Bilimde,fende,sanatta uçabilecek çok yetenekli kuşlar var tanıdığım.Eminim tanımadığım daha birçok kuş…

Bir de beni son derece şaşırtan bir duruma da değinmek istiyorum.Kadın mesleği,erkek mesleği sınıflandırması durumu;Kadına soruluyor:”Ne iş yapıyorsunuz?”İnşaat mühendisiyim.” cevabından sonra:”Zor olmayacak mı o kadar erkeğin arasında?Evinle nasıl ilgilenebiliyorsun?”Tabi bu sorular sadece toplumun dilinde değil,maalesef deneme sınavlarında dahi karşımıza çıkmaktadır.
Soruyorum size:”Neden zor olsun?”Asıl zor olan zihniyetlerimiz,düşünce kalıplarımız,bir türlü yıkamadığımız o ön yargılarımız.Halbuki eğitimi alındıktan sonra cinsiyet farkı gözetmeksizin her meslek pekala icra edilebilir.

Geçenlerde Güler Sabancı ‘nın bir sözü dikkatimi çekti:”Pamuk prensesin uyanmak için prense değil eğitime ihtiyacı vardır.”Çok doğru.Evet kadın uyanmalı.Ama nasıl?Masalarından umutsuzluklarını kaldırıp sandıklarına çeyiz hazırlamak yerine kütüphanelerine kitap kondurarak.Bir evde iki tabak az olsa da olur fakat bir kitap dahi bir ferde,dolayısıyla bir topluma çok şey katabilir.

Lütfen hünerlerinizi,zekanızı en önemlisi hayallerinizi saklı kutulara hapsetmeyin.Bulunduğunuz o yerden sizi hayallerinize ulaştıracak yalnızca eğitimdir.Tekrar görüşmek dileğiyle.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
google5ddbd6b0541026f5