MANİSA'DA SONDAKİKA. COM  MANİSAHABERLERİ  MANİSAHABER MANİSAGÜNDEM MANİSAGÜNDEMİ MANİSA AJANS HABERLERİ  MANİSA KAZA HABERLERİ MANİSADA DEPREM MANİSASPOR  Manisa'da cinayet  Manisa'da taciz Manisa'da tecavüz  Manisa'da Trafik kazası   Manisa'da intihar  Manisa'da silahlı kavga

MANİSA’DA KANSERE DİKKAT ÇEKTİLER

MANİSA’DA KANSERE DİKKAT ÇEKTİLER Manisa İl Sağlık Müdürü Dr. Necip YEMENİCİ Kanser Haftası etkinlikleri kapsamında İl Sağlık Müdürlüğü Konferans Salonunda düzenledikleri sempozyumda Manisa’daki kanser taramaları hakkında bilgi verdi. Halkın kanser ve kanserden korunma konusunda farkındalığını artırmak için ülkemizde, her yıl 1-7 Nisan tarihleri arasında “Ulusal Kanser Haftası” etkinlikleri düzenlendiğini söyleyen Yemenici, kanser ülkemizde ve dünyada […]

MANİSA’DA KANSERE DİKKAT ÇEKTİLER
10 Nisan 2019 - 8:30 'de eklendi ve 1582 kez görüntülendi.

MANİSA’DA KANSERE DİKKAT ÇEKTİLER

Manisa İl Sağlık Müdürü Dr. Necip YEMENİCİ Kanser Haftası etkinlikleri kapsamında İl Sağlık Müdürlüğü Konferans Salonunda düzenledikleri sempozyumda Manisa’daki kanser taramaları hakkında bilgi verdi.

Halkın kanser ve kanserden korunma konusunda farkındalığını artırmak için ülkemizde, her yıl 1-7 Nisan tarihleri arasında “Ulusal Kanser Haftası” etkinlikleri düzenlendiğini söyleyen Yemenici, kanser ülkemizde ve dünyada ölüm nedenleri arasında ikinci sırada yer alması nedeniyle önemli bir toplum sağlığı sorunudur dedi.

Erken Teşhisle 1.500 Kişi Kurtuldu

Manisa il genelinde 2018 yılında birinci basamakta toplam 88.653 kişiye ücretsiz kanser taraması yapıldığını belirten Yemenici, bu taramalar neticesinde yaklaşık 1.500 kişiye erken teşhis konularak tedaviye başlandığı açıklamasında bulundu. İl Sağlık Müdürü Yemenici şöyle devam etti;

Günümüzde kanserin %30-50’si önlenebilir. Bu, kansere neden olan risk faktörlerinden kaçınma ve erken teşhis ile mümkündür. Birçok kanserin iyileşme olasılığı, erken tanı konmuş ve uygun şekilde tedavi edilmişse yüksektir ifadesinde bulundu.

İl Sağlık Müdürü Yemenici ayrıca şunları ekledi; Dünyada ve Türkiye’de kanserin önemli bir kısmı önlenebilen kanserlerdir. Özellikle ülke verilerimiz değerlendirildiğinde obezite ile mücadele programımız olan sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivitenin arttırılması, tuz kullanımının azaltılması ile tütünle mücadele programlarımız kanser kontrolünün en önemli yapıtaşlarını oluşturmaktadır. Alkol ve enfeksiyon ajanları ile mücadele de çok önemli unsurlardır.

İlimizde KETEM Merkezleri Yaygınlaşıyor

Manisa’da toplum tabanlı kanser tarama programları; Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM), Toplum Sağlığı Merkezleri (TSM), Sağlıklı Hayat Merkezleri (SHM)  ve Aile Sağlığı Merkezlerinde (ASM) yürütüldüğünü vurgulayan İl Sağlık Müdürü Yemenici; meme, kalın bağırsak ve rahim ağzı kanserlerine karşı tarama hizmetlerini ücretsiz olarak verdiklerini açıkladı. Yemenici Kanser Tarama Merkezlerini şöyle sıraladı;

Şehzadeler İlçe Sağlık Müdürlüğü KETEM Sağlıklı Yaşam Merkezi bünyesinde eski doğumevi binasında,

Yunusemre İlçe Sağlık Müdürlüğü KETEM Merkezefendi Devlet Hastanesi bünyesinde,

Turgutlu İlçe Sağlık Müdürlüğü KETEM  Sağlıklı Yaşam Merkezi bünyesinde

Akhisar İlçe Sağlık Müdürlüğü KETEM  Sağlıklı Yaşam Merkezi bünyesinde; 2019 yılı itibariyle 4 KETEM” de son teknoloji dijital mamografi cihazlarımızla  tarama hizmetlerimiz devam etmektedir dedi.

Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr Leyla ARICI tarafından ilimizdeki KETEM’ler hakkında bilgi verilerek İlimizde yürütülen Kanser Taramaları ve kanserde erken tanının önemi beslenme alışkanlıkları, obezite ile mücadele ve alkol tütün kullanımın azaltılması ile kanserle mücadeledeki önemine dikkat çekilerek Kanser Farkındalığı hakkında bilgi verildi.

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Semra ORUÇ KOLTAN tarafından sempozyumda Serviks kanseri  (rahim ağzı kanseri) hakkında bilgi verildi. Erken dönemde saptandığında %100 tedavisi mümkün iken geç kalındığında yaşam şansı %10 dolaylarında olduğu belirtilen serviks kanseri; Dünya Sağlık Örgütü için riskli popülasyonda tarama yapılmasını önermektedir. Ülkemiz de Sağlık Bakanlığı’nın önerisi ile ASM, TSM ve KETEM lerde tarama yapılmaktadır. Taramada 30-65 yaş arası kadınlarda 5 yıl ara ile pap smear veya HPV testi yapılmaktadır. Çünkü serviks kanserinin en önemli nedeni HPV enfeksiyonudur. Bu tarama ülkemizde ve ilimiz Manisa’da başarı ile yürütülmektedir. Serviks kanserinden korunmak için 30-65 yaş arası kadınlarımızın taramalarını düzenli bir şekilde yaptırması gerekmektedir.

Manisa Merkez Efendi Devlet Hastanesi Uzm. Dr. Işıl TUZCUOĞLU’nun yaptığı sunumda Kolon (kalın barsak) kanseri dünyada kanser ölümlerinin 3. Sebebidir ve önlenebilir bir kanserdir açıklamasında bulundu. Kolon kanseri, Kalın barsak (Kolon) İçindeki poliplerden yıllar aşamasında gelişmektedir.  Çoğunlukla 50 yaş ve üzerinde geliştiği için özellikle 50 yaş ve üzerindeki kişilerin gaita da gizli kan taraması mutlaka yaptırması gerekmektedir. Bu test her ilde bulunan ketem adı verilen kanser tarama merkezlerinde veya sağlık ocaklarında ücretsiz olarak yapılabilmektedir. Kolon kanserini önlemek için sigara ya da alkol kullanılmaması, lif açısından zengin beslenilmesi,  düzenli sportif aktivitelerde bulunulması ve şişmanlanmaması çok önemlidir. Bu konuda yaptıracağımız basit bir test ve genel önlemleri alarak  belki de hayatımızın geri kalanı için büyük bir değişim sağlayabiliriz. Korkmayalım, farkında olalım…Önlemler alalım dedi.

Soma Devlet Hastanesi Hemşiresi Seher ANDIÇ tarafından Kendi Kendine Meme Muayenesi anlatılarak meme kanserinde erken tanı ve tedavi yöntemleri, beslenme alışkanlıkları ve fiziksel aktivite ile ilgili bilgilendirmeler yapılarak sağlığımızın kendi parmaklarımızın ucunda olduğu ve her ay düzenli kontrollerimizin kendi kendine meme muayenesi olduğu vurgulandı.

 

CMANİSA’DA KANSERE DİKKAT ÇEKTİLER

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
google5ddbd6b0541026f5