MANİSA'DA SONDAKİKA. COM  MANİSAHABERLERİ  MANİSAHABER MANİSAGÜNDEM MANİSAGÜNDEMİ MANİSA AJANS HABERLERİ  MANİSA KAZA HABERLERİ MANİSADA DEPREM MANİSASPOR  Manisa'da cinayet  Manisa'da taciz Manisa'da tecavüz  Manisa'da Trafik kazası   Manisa'da intihar  Manisa'da silahlı kavga

Manisa Tarımının 2018 Yılı Değerlendirmesi Yapıldı

Manisa Tarımının 2018 Yılı Değerlendirmesi Yapıldı Manisa İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce, 2018 yılının değerlendirildiği, 2019 yılının ise planlamasının yapıldığı “Yıllık Değerlendirme ve Planlama Toplantısı” gerçekleştirildi. Toplantıda 2018 yılında yapılan çalışmalar, tarımsal yenilikler, İlin gıda, tarım ve hayvancılık alanındaki genel durumu, çiftçi sorunları ve çözümleri tartışılarak kararlar alındı. İl Müdür Vekili Metin Öztürk’ün başkanlık ettiği […]

Manisa Tarımının 2018 Yılı Değerlendirmesi Yapıldı
09 Ocak 2019 - 16:42 'de eklendi ve 1353 kez görüntülendi.

Manisa Tarımının 2018 Yılı Değerlendirmesi Yapıldı

Manisa İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce, 2018 yılının değerlendirildiği, 2019 yılının ise planlamasının yapıldığı “Yıllık Değerlendirme ve Planlama Toplantısı” gerçekleştirildi. Toplantıda 2018 yılında yapılan çalışmalar, tarımsal yenilikler, İlin gıda, tarım ve hayvancılık alanındaki genel durumu, çiftçi sorunları ve çözümleri tartışılarak kararlar alındı.

İl Müdür Vekili Metin Öztürk’ün başkanlık ettiği toplantı, 09.01.2019 tarihinde Şehzadeler Toplantı Salonu’nda gerçekleşti. Toplantıya; İl Müdür Yardımcıları Mustafa Gündoğar, Melikşah Taşkın, Şube Müdürleri ile 17 İlçe Müdürü katıldı.

Toplantıda, 2018 yılının genel değerlendirilmesi yapılırken 2019 yılının planlaması ve 2019 yılında uygulanacak tarımsal faaliyetler ile İlimizin sosyo-ekonomik durumu da göz önünde bulundurularak tarımsal üretimi desteklemeye yönelik çalışmalar görüşüldü.

Toplantının açılışında bir konuşma gerçekleştiren İl Müdür Vekili Metin Öztürk; “İlimiz, bereketli topraklarının yanında gerek iklimi, gerek konumu, gerekse potansiyeli bakımından her türlü tarımsal faaliyetin yapılmasına çok elverişli bir bölgede bulunmaktadır. Bakanlığımız ve İl Müdürlüğümüz olarak Manisa çiftçisi için gerçekleştirdiğimiz yatırımlar ve çalışmalar meyvelerini vermekte, tarımda Ülkemizin lider şehirlerinden biri olarak emin adımlarla ilerlemekteyiz” dedi.

Manisa’nın geçtiğimiz yıl da pek çok alanda birinci sırada kaldığını, tarım, hayvancılık ve gıda konularında kendini yenilemeyi başardığını belirten Metin Öztürk; “Manisa’da tarım ve hayvancılığının başarılı bu gelişiminde, çiftçimizin bilgisi, özverisi, emeği, ilgisi asla göz ardı edilemez. Manisa çiftçisi bilinçlidir ve iyi tarım ile organik tarım alanında önemli mesafeler kat etmiştir. Manisa Türkiye’de Biyoteknik Mücadele uygulayan İller arasında 1. sıradadır. Organik tarım üretim miktarında da ülke birincisi konumundadır. Manisa; üzüm, tütün, tavuk eti üretiminde ve hindi varlığında ülkemizde birinci sırada yer almaktadır. Zeytin, salçalık biber, salçalık domates üretiminde ikinci sırada, yumurta, kiraz ve turşuluk hıyar üretiminde ise üçüncü sıradaki yerini muhafaza etmektedir

Manisa’mız ülke ihracatına yapmış olduğu katkılarıyla göz doldurmaktadır. 2018 yılı içerisinde İlimizden, başta kuru üzüm ve taze üzüm olmak üzere toplam 507.875 ton tarım ürünü ihracatı gerçekleşmiştir. 2018 yılında özellikle üzüme verilen fiyat çiftçimizin yüzünü güldürmüştür.

İl Müdürlüğü olarak son bir yılda, 89 Milyon hayvanın sağlık taramasını yaptık. 1 milyon 560 bin hayvanımızı hastalıklara karşı aşıladık.

Gene 2018 yılı içerisinde gıda ve yem, üretim, toplu tüketim ve satış yerleri olmak üzere toplam 17.219 işyerine 28.234 denetim gerçekleştirdik.

İlimizde, Bakanlığımız tarafından Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında 2018 yılında 24.187.333 TL hibe ödenmiştir. 2006-2018 yılları arasında 13 yılda uygulanan 283 adet projeye toplam 121.690.727 TL hibe ödemesi gerçekleşmiştir” dedi.

Toplantı Şube Müdürlerinin sunumları, kurumun personel dağılımı, gıda, tarım ve hayvancılığın Manisa’daki genel durumu, ekim alanları, hazırlanan ve devam eden projeler, gıda denetimleri, bakanlıkça gerçekleştirilen desteklemelerin rakamsal durumu gibi konular ile devam etti.

Soru, cevaplar ve çözüm önerilerinin karara bağlanmasının ardından toplantı sona erdi.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
google5ddbd6b0541026f5