MANİSA'DA SONDAKİKA. COM  MANİSAHABERLERİ  MANİSAHABER MANİSAGÜNDEM MANİSAGÜNDEMİ MANİSA AJANS HABERLERİ  MANİSA KAZA HABERLERİ MANİSADA DEPREM MANİSASPOR  Manisa'da cinayet  Manisa'da taciz Manisa'da tecavüz  Manisa'da Trafik kazası   Manisa'da intihar  Manisa'da silahlı kavga

Özel Çocuklara Sanat ve Terapi Atölyesi

Özel Çocuklara Sanat ve Terapi Atölyesi Manisa Otistik Bireyler ve Engelsiz Aileler Derneği Başkanı Mahperi Serpil Dede, 2011 yılında dernek bünyesinde oluşturduğu Sanat ve Terapi Atölyesi sayesinde özel çocukların yaşamlarına katkı sağlıyor. Atölyede çocukların bağımsız yaşama olan eksikliklerinin giderilmesi, bire bir onlarla vaka örneği çalışmasıyla eksik yönlerinin geliştirilmesi, kabiliyetlerinin ortaya çıkarılması ve hayata dair tüm […]

Özel Çocuklara Sanat ve Terapi Atölyesi
02 Ocak 2019 - 7:45 'de eklendi ve 332 kez görüntülendi.

Özel Çocuklara Sanat ve Terapi Atölyesi

Manisa Otistik Bireyler ve Engelsiz Aileler Derneği Başkanı Mahperi Serpil Dede, 2011 yılında dernek bünyesinde oluşturduğu Sanat ve Terapi Atölyesi sayesinde özel çocukların yaşamlarına katkı sağlıyor. Atölyede çocukların bağımsız yaşama olan eksikliklerinin giderilmesi, bire bir onlarla vaka örneği çalışmasıyla eksik yönlerinin geliştirilmesi, kabiliyetlerinin ortaya çıkarılması ve hayata dair tüm durumların onlara bir şekilde sunulmasıyla ilgili çalışmalar yapılıyor. Atölye çalışmalarının yanında geziler düzenleniyor, piknikler yapılıyor, materyaller toplanıyor.   2011 yılından bu yana yapılan 700 bire bir vaka çalışmasıyla yüzde 70’lere varan iyileşme oranına ulaşıldı.

Çocuklar atölyede oluşturulan 2019 yılı dilek ağacına, “Mutlu yıllar. İstanbul’a gideyim. Annem yanımda olsun. Otizm tedavisi olsun. Kedimiz olsun. Sağlık olsun. İlaç içmek istemiyorum. Paramız olsun” gibi birbirinden farklı dilekleri astılar.

Atölyede yapılan çalışmaların faydasından bahseden Mahberi Serpil Dede, “2018 yılını geride bıraktık. 2019 yılının çocuklarımıza, tüm özel çocuklarımıza sağlık, mutluluk, başarı ve huzuru beraberde getirmesini temenni ediyorum. Biz burada, derneğimizde sanatla terapi yaparak hem çocukların bağımsız yaşama olan eksikliklerinin giderilmesi, birebir onlarla vaka örneği çalışmasıyla da eksik yönlerinin geliştirilmesi, kabiliyetlerinin ortaya çıkarılması ve hayata dair tüm durumların onlara bir şekilde sunulmasıyla yapılan bir programı sunuyoruz. Çalışmamızda çocuklarımızın üzerinde özellikle hem psikolojik hem fiziksel olarak çok önemli aşamaların kat edildiğini gördük” dedi.

Bugüne kadar 700 vakayla birebir çalışıldığını ifade eden Dede, grup çalışmasının yapılmadığını açıklayarak, her çocuğunun kendi bütünlüğünde özel olduğunu, her bireyin kendi bütünlüğünde bir birey olduğunu söyledi. Dede,  sözlerini şöyle sürdürdü: “Her birini bu anlamda tek tek değerlendiriyoruz. Çalıştığım için ayda 2 vaka çalışması yapabiliyoruz. Vaka neticesinde bir çocuğa bir seans yetmez. Her şey burada yapılmıyor. Doğa gezisine çıkılıyor malzeme toplanılıyor. Piknik planlanıyor ya da bir yere gidiliyor bir şeyler görülüyor. Yani bunların farklı farklı aşamaları var. Bugüne kadar 11 şehirde yapmış olduğumuz çalışmalarda gördüğüm olumlu sonuçlar var. Vakaların performanslarında yüzde 70’lere varan kadar uzanan bir iyileşme söz konusu. Dileğim ve temennim bu tür çalışmaların, çocuklara bağımsız yaşama dair hayata dair atölyelerin kurularak daha fazla vakaya özellikle devlet eliyle ulaştırılmasının sağlanmasıdır.  Buradaki tüm donatılar kendi çalışmalarımla oldu. Tabi ki bu her çocuğa yetişmesi noktasında kısıtlı bir olanak. Bu tür merkezlerinin sayısının artmasının gerekli olduğunu düşünüyorum. Ayrıca sağlık hizmetlerinden, eğitim olanaklarından otizmli çocuklarımızın da her birey gibi yararlanması noktasında 2019 yılında bu umudu taşıyorum” diye konuştu.

Sanatla terapi atölyesinde çocuklara yaşama dair her eğitimi verdiklerini kaydeden Serpil Dede, “Çocuğun yemek yapma becerisinden tutun da ince motor kas gelişimine yönelik sanat çalışmaları, müzikle terapi, çamaşır yıkama öğretisi, çorap katlama ya da yatak düzeltme. Örneğin bir geziye çıkıp oralardan aldığımız materyallerle ilgili objeler oluşturuyoruz. Çocuğun ruhsal yapısına veya kabiliyetine yönelik bir meşguliyet geliştirme, her aşamada yani burada önemli olan çocuğun artı ve eksiğinin vaka yöneticiliğinde belirtilmesinde ve onlara yönelik bir bakım planının oluşturulması sağlanıyor.  Tabi sadece çocukla değil aynı zamanda onu etkileyen ve onunla etkileşime giren her bireye yönelik çalışmalar yapılıyor. Yaklaşık 2011 yılından beri bu çalışma devam ediyor. Ben bunun eğitimlerini birçok yerde aldım. Yurtdışında Almanya’da, Hollanda’da bunun uygulamalarını yaptım. Hatta oradan bu yönde çok pozitif yönde geri bildirimler var, talepler var. Ama mevcut olanaklarımız bunlara el vermiyor. Elimizden geldiğinde, ulaşabildiğimiz vakalara bu noktada çalışmalar yapıyoruz” dedi.

Zaman zaman açtıkları sergiyle kamuoyuna duyurduklarını aktaran Serpil Dede, “Çeşitli kurumlarla işbirliğimiz var. Türkiye genelinde 18 sergi açtım. Bunların 7 tanesi Manisa’da oldu. Sadece sanatı ifade etmiyoruz, terapi de ifade ediyoruz her anlamda. Özellikle akıl ve ruh sağlığı problemli kişilerin dış uyarıları daha iyi algılayabilmesi ya da onların alanına girerek çünkü sözel bir temasları yok, ruhsal bir temasları yok bunların kontrollerinin sağlanması işte öfke krizlerinin çözümlenmesi. Şimdi her çocuk burada çalışmaya da uygun değil. Kimi zaman bırakıyoruz, dolanıyor sadece bakıyor. Biraz daha artırmayı düşündüğüm şeyler var ama zamanla olacak” diye konuştu.

Özel Çocuklara Sanat ve Terapi Atölyesi

Özel Çocuklara Sanat ve Terapi Atölyesi

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
google5ddbd6b0541026f5