MANİSA'DA SONDAKİKA. COM  MANİSAHABERLERİ  MANİSAHABER MANİSAGÜNDEM MANİSAGÜNDEMİ MANİSA AJANS HABERLERİ  MANİSA KAZA HABERLERİ MANİSADA DEPREM MANİSASPOR  Manisa'da cinayet  Manisa'da taciz Manisa'da tecavüz  Manisa'da Trafik kazası   Manisa'da intihar  Manisa'da silahlı kavga

Mustafa Kudret Altınışık Yazdı

Mustafa Kudret Altınışık Yazdı F511, F512, F513, F514 Atmış olduğum başlığın açılımına yazımın devamında değineceğim. Uzunca bir süredir ülkemizi yakından ilgilendiren Akdeniz deki enerji meselesi son zamanlarda ayyuka çıkmış vaziyette. Bazı basın yayın organlarında kısmen değinilse de bu konu yeteri kadar göz önünde değil. Rumlar, Türkiye’nin münhasır bölge ilan ettiği alanda 3.bölgede enerji faaliyeti için […]

Mustafa Kudret Altınışık Yazdı
11 Kasım 2018 - 20:47 'de eklendi ve 1393 kez görüntülendi.

Mustafa Kudret Altınışık Yazdı

F511, F512, F513, F514

Atmış olduğum başlığın açılımına yazımın devamında değineceğim.

Uzunca bir süredir ülkemizi yakından ilgilendiren Akdeniz deki enerji meselesi son zamanlarda ayyuka çıkmış vaziyette. Bazı basın yayın organlarında kısmen değinilse de bu konu yeteri kadar göz önünde değil. Rumlar, Türkiye’nin münhasır bölge ilan ettiği alanda 3.bölgede enerji faaliyeti için İtalyanlarla anlaştı ve İtalya’ya ait bir sondaj gemisi bu bölgeye yaklaştığında Türk savaş gemisi tarafından durdurulup uzaklaşması sağlandı.

Diğer bir konuda İsrail’in Akdeniz de, kıyılarında doğalgaz bulduktan sonra bunu Avrupa ya pazarlamanın yolunu aramaya başlaması. Bunu ya Türkiye üzerinden yapacak ya da daha masraflı ve zor olan yol Güney Kıbrıs, Yunanistan üzerinden yapacak. Türkiye ile ilişkileri istikrarlı olmadığından yolunu ikinci alternatife çevirmiş durumda. İsrail, Yunanistan, Mısır ve Güney Kıbrıs la bir işbirliğine giderek Türkiye ye karşı bir birlik oluşturma gayretinde. Elinden geldiğince de bu konuda çaba göstermekte. Türkiye’nin Kuzey Kıbrıs alanına giren bölgelerdeki haklarını koruyacağını ısrarla belirtmesi ve bu konuda Akdeniz de aktif bir izleme ve müdahale görevi sürdürmesi bu dörtlü bloğu durdurmaktadır.

Doğu Akdeniz son zamanlarda hiç olmadığı kadar aktif ve yoğun bir trafiğe sahip. Rusya, Abd, İngiltere ve Fransa’nın çok sayıda savaş gemisi Akdeniz de bulunuyor. Türkiye ise mevcut savaş gemilerine takviye yaparak pür dikkat olarak bölgeyi adım adım izlemekte.

Peki, Türk donanması ne kadar güçlü ?

Türk donanmasına ait savaş gemileri sayı ve teknolojik bakımdan gayet üstün durumdalar. Duruş, vuruş gücü son derece yüksektir. Karadeniz deki en büyük donanma gücü, buna Rusya da dahil olmak üzere Türk donanmasıdır. Ege ve Akdeniz de İtalya, Fransa, İspanya gibi Avrupa’nın en büyük devletleri mevcut olmasına rağmen Türk donanması en büyük donanmalardan biridir.

Gelelim başlığın açılımına. Başlıktaki harf ve rakamlar, MİLGEM (MİLLİ GEMİ)projesi ile üretimine başlanmış, şimdilik dört adet olan üst seviyedeki su üstü harp gemilerine aittir.

Korvet sınıfı olan TCG HEYBELİADA(F511), TCG BÜYÜKADA(512), TCG BURGAZADA(513), TCG KINALIADA(514-Silah sistemleri montajı sürmekte) isimli bu gemiler son derece üstün özellikleri ve ciddi caydırıcılığı bulunan birer savaş makineleridir. Mevcut fırkateyn ve korvet kadromuza eklenmişlerdir. Bu arada belirtmek isterim ki savaş gemilerimiz GENESİS adında tamamen yerli olan çok önemli bir sistemle kontrol edilmektedir. Bu arada MİLGEM projesi devam etmekte ve özellikle balistik füzelere ve uçaklara yönelik ciddi önleme sağlayan hava savunma fırkateyni üretimi de planlamaların içinde yer almaktadır.

Donanmamızın elinde bulunan özellikle Meko sınıfı fırkateynler ve bu yeni eklenen modern korvetler, zaten son derece güçlü olan donanmamızın gücünü devasa boyutlara getirmektedir. Son dönemde dile getirilen konulardan biride Türkiye’nin Kuzey Kıbrıs’a bir deniz üssü kurması düşüncesidir. Böylece Akdenize daha hızlı müdahale şansı olacaktır. Güney Kıbrıs’ta İngilizlere ait mevcut bir deniz üssü bulunmaktadır.

ALLAH’a emanet olun…

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
google5ddbd6b0541026f5