MANİSA'DA SONDAKİKA. COM  MANİSAHABERLERİ  MANİSAHABER MANİSAGÜNDEM MANİSAGÜNDEMİ MANİSA AJANS HABERLERİ  MANİSA KAZA HABERLERİ MANİSADA DEPREM MANİSASPOR  Manisa'da cinayet  Manisa'da taciz Manisa'da tecavüz  Manisa'da Trafik kazası   Manisa'da intihar  Manisa'da silahlı kavga

Manisa’da Hurma olarak bilinen Cennet elması hasadı

Manisa’da Hurma olarak bilinen Cennet elması hasadı Hurma olarak bilinen Cennet elması hasadı, Manisa’da devam ediyor. Ekim ayı sonu itibariyle Alaşehir İlçesi’ne bağlı Kavaklıdere mahallesinde, bin bir emek ve zahmetle üretilen cennet elmaları, iç piyasa haricinde dünyanın dört bir yanına gönderiliyor. Cennet elması önce dalından toplanıyor, sonra sergilerde güneş altında bırakıldıktan sonra kuru meyve olarak […]

Manisa’da  Hurma olarak bilinen Cennet elması hasadı
10 Kasım 2018 - 11:56 'de eklendi ve 2477 kez görüntülendi.

Manisa’da Hurma olarak bilinen Cennet elması hasadı

Hurma olarak bilinen Cennet elması hasadı, Manisa’da devam ediyor. Ekim ayı sonu itibariyle Alaşehir İlçesi’ne bağlı Kavaklıdere mahallesinde, bin bir emek ve zahmetle üretilen cennet elmaları, iç piyasa haricinde dünyanın dört bir yanına gönderiliyor. Cennet elması önce dalından toplanıyor, sonra sergilerde güneş altında bırakıldıktan sonra kuru meyve olarak ihracatı gerçekleştiriliyor. Yaş meyve olarak kilosu 4 liraya alıcısını bulan Cennet Elması, kuru olarak ise 40 ila 50 lira arasında satılıyor. Hasat kasım ayı sonuna kadar devam edecek.
Yaş meyve üreticisi Tahsin Kartal, “Ben bu mahsule çocuk bakar gibi baktım. Yetiştirdim. Türkiye’nin en güzel cennet elması Alaşehir’de Kavaklıdere Mahallesi’nde yetişir. Elma gibi kıpkırmızı renk alır. Topluyoruz, tüccara veriyoruz. Tüccarda işlettikten sonra iç piyasaya sürüyor” dedi.
Kurutmalık üreticisi Hüseyin Yılmaz, “Burada alternatif bir ürünümüz olan cennet elması var. Ülkemizin çeşitli yerlerinde de bulunur. Kabuklarını soyup kurutuyoruz. Havanın durumuna göre tahmini olarak 25 ila 40 arasında kurur. Havanın çok nemli olmaması gerekiyor. Tabi bunu serdiğiniz yerde çok önemli. Çok zahmetli bir iş. Raflarda fiyatı 40 ila 50 lirayı buluyor. Bu konuda üreticilerimiz sıkıntı yaşıyor. Bir mal çıkmadan hemen simsarlar ortaya çıkıyor. Üreticinin elinden malı almaya çalışıyorlar. Bu konuda vermemeye çalışıyoruz” diye konuştu.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
google5ddbd6b0541026f5