MANİSA'DA SONDAKİKA. COM  MANİSAHABERLERİ  MANİSAHABER MANİSAGÜNDEM MANİSAGÜNDEMİ MANİSA AJANS HABERLERİ  MANİSA KAZA HABERLERİ MANİSADA DEPREM MANİSASPOR  Manisa'da cinayet  Manisa'da taciz Manisa'da tecavüz  Manisa'da Trafik kazası   Manisa'da intihar  Manisa'da silahlı kavga

GEDİZ NEHRİ’NDEKİ BALIK ÖLÜMLERİNİN NEDENİ BELLİ OLDU

GEDİZ NEHRİ’NDEKİ BALIK ÖLÜMLERİNİN NEDENİ BELLİ OLDU Manisa’da Gediz Nehri’nin Turgutlu bölümünde görülen balık ölümleri ilk tespitlere göre oksijen eksikliğinden dolayı hayatını kaybetti. Manisa Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleri, bölgede çalışma başlattı. Gediz Nehri kıyısında araştırma yapan ekipler, bazı bölgelerden numuneler alıp sudaki pH değerlerini ölçtü. Nehir suyundan alınan numuneler, Manisa Çevre ve Şehircilik […]

GEDİZ NEHRİ’NDEKİ BALIK ÖLÜMLERİNİN NEDENİ BELLİ OLDU
06 Kasım 2018 - 11:19 'de eklendi ve 4499 kez görüntülendi.

GEDİZ NEHRİ’NDEKİ BALIK ÖLÜMLERİNİN NEDENİ BELLİ OLDU

Manisa’da Gediz Nehri’nin Turgutlu bölümünde görülen balık ölümleri ilk tespitlere göre oksijen eksikliğinden dolayı hayatını kaybetti. Manisa Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleri, bölgede çalışma başlattı. Gediz Nehri kıyısında araştırma yapan ekipler, bazı bölgelerden numuneler alıp sudaki pH değerlerini ölçtü. Nehir suyundan alınan numuneler, Manisa Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne götürüldü.
Manisa Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Nurettin Aytekin konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Dünden beri devam eden bir olay. Bununla ilgili Turgutlu Kaymakamlığı’nın, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nün ve bizim bir çalışmamız oldu. Arkadaşlarımız dün komple arazideydiler. Yaptığımız çalışmaya göre öyle afaki bir durum yok. Birkaç tane balık ölümüne denk gelinmiş. Bununda bizim yaptığımız incelemede herhangi bir tesisten akıntı olduğuyla ilgili tespit yapamadık. Ama Gıda Tarım şöyle bir açıklama yapmış. Söz konusu su girişinin azalmasından dolayı su içindeki oksijenin azalmasından dolayı kaynaklı bu tür ölümler olabilir konusunda bir tespit yapmış. Aynı zamanda su ürünleri mühendisliklerini göndererek bir daha detaylı bir inceleme yapacaklarını söylediler. Ama arkadaşlarımızın yapmış olduğu tespitlerde 1-2 tane denk gelinmiş. Öyle toplu ölüm gibi 100,200 gibi toplu balık ölümü yok” dedi.
Oksijen azalmasından dolayı balıkların lokal bölgelerde hayatını kaybettiğini söyleyen Manisa Tarım ve Orman İl Müdürü Metin Öztürk, ekiplerin alanda çalışma yaptığını belirtti. Öztürk, dönem dönem dere yatağındaki suyun azalmasından dolayı balık ölümlerinin yaşandığını, bunun da geçici olduğunu kaydetti.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
google5ddbd6b0541026f5