MANİSA'DA SONDAKİKA. COM  MANİSAHABERLERİ  MANİSAHABER MANİSAGÜNDEM MANİSAGÜNDEMİ MANİSA AJANS HABERLERİ  MANİSA KAZA HABERLERİ MANİSADA DEPREM MANİSASPOR  Manisa'da cinayet  Manisa'da taciz Manisa'da tecavüz  Manisa'da Trafik kazası   Manisa'da intihar  Manisa'da silahlı kavga

TARIM VE HAYVANCILIK FUARI AÇILDI

TARIM VE HAYVANCILIK FUARI AÇILDI Manisa 12. Tekno Tarım Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı açıldı. Fuar Merkezinde açılan ve üretici ile tarım sektörünün temsilcilerini buluşturan fuara Manisa Vali Yardımcıları Hayri Sandıkçı, Ünal Çakıcı, Büyükşehir Belediye Başkanvekili Mehmet Güzgülü, Yunusemre Kaymakamı Ahmet Erdoğdu, Şehzadeler Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Songüler, Yunusemre Belediye Başkan Yardımcısı Ramis Şiyak, İl […]

TARIM VE HAYVANCILIK FUARI AÇILDI
01 Kasım 2018 - 13:05 'de eklendi ve 1104 kez görüntülendi.

TARIM VE HAYVANCILIK FUARI AÇILDI

Manisa 12. Tekno Tarım Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı açıldı. Fuar Merkezinde açılan ve üretici ile tarım sektörünün temsilcilerini buluşturan fuara Manisa Vali Yardımcıları Hayri Sandıkçı, Ünal Çakıcı, Büyükşehir Belediye Başkanvekili Mehmet Güzgülü, Yunusemre Kaymakamı Ahmet Erdoğdu, Şehzadeler Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Songüler, Yunusemre Belediye Başkan Yardımcısı Ramis Şiyak, İl Tarım ve Orman Müdürü Metin Öztürk, Kredi ve Yurtlar Kurumu Manisa İl Müdürü Semih Sami Coşkun, MASKİ Genel Müdürü Yaşar Coşkun, Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hasan Geriter, Borsa Başkanı Sadık Özkasap, Şehzadeler Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Altındağ, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Sezen Şenay, Ak Parti İl Başkanı Berk Mersinli, CHP Yunusemre İlçe Başkanı Serdar Bozyaka, oda başkanları, kurum müdürleri, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, çiftçiler ve vatandaşlar katıldı. 120 firmanın katıldığı fuar 4 Kasım’a kadar açık kalacak.

Manisa Tarım ve Orman İl Müdürü Metin Öztürk, “Gerçekleştirmiş olduğumuz fuarımız. Manisa tarımının gelişmesi ve çiftçilerimizin yeni teknolojik ürünlerden haberdar olmasında önemli rol oynamaktadır. Tarım ve sanayi şehri olan ilimizde, bu fuarın düzenlenmesi tarım sektörünün teknolojiye duyduğu talep açısından son derece önemlidir. Dünyadaki gelişmelerin yakından izlenmesi ve bunların değerlendirilmesi mutlaka şarttır. Bu sebeple fuarlar, çiftçilerimize yeni imkanlar sunma ve onlarla buluşturma noktasında son derece önemli etkinliklerdir. Sultaniye üzümü, ünü Türkiye’yi aşan şifalı mesir macunu, gelişmiş sanayisi, tarımsal üretim kaynakları, görkemli Spil Dağı, doğal ve tarihi güzellikleri, bereketli toprakları, yüksek üretim gücü ve çeşitliliği ile insanları kendine çeken kadim şehir Manisa. Yaklaşık 515 bin hektar tarım alanı ile bereketli topraklara sahip muhteşem bir şehir olan ilimizde, üretilen pek çok tarım ürünlerinden yüksek verim alınmakta. sadece ülkemizin değil dünyanın beslenmesine de önemli katkılar sunulmaktadır” dedi.

Manisa’nın hayvancılık ve bitkisel üretim yönünden ülkemizde üst sıralarda yer aldığını kaydeden Öztürk, “Bitkisel üretimimiz 2002 yılında 1.4 milyar TL iken 2017 yılında bu rakam yüzde 185’Iik bir artışla 4,5 milyar TL’ye ulaşmıştır. Hayvansal üretimimiz ise 2002 yılında 0,5 milyar TL iken 2017 yılına geldiğimizde bu rakam 2,5 milyar TL’ye erişmiş ve yüzde 460’Iık bir artış gerçekleşmiştir. Bakanlığımızın önderliğinde 2002 yılından bu yana Manisa çiftçisine 1,65 milyar TL destekleme ödemesi gerçekleştirilmiştir. 2002 yılında 1.9 milyar TL olan tarım ve hayvancılık gelirini 3,6 kat arttırarak 2017 yılında 6,9 milyar TL ye çıkardık İlimiz çiftçilerine 2018 yılı içerisinde toplam 156.669.371 TL tarımsal destekleme ödemesi yapılmıştır. Destekleme uygulamaları devam etmektedir. İlimizde Bakanlığımız Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında 2018 yılında toplam 9.758.815 TL hibe ödemesi gerçekleşmiştir” diye konuştu.

Öztürk, sözlerini şöyle sürdürdü: “Manisa’da tarım ve hayvancılığının başarılı bu gelişiminde, çiftçimizin bilgisi, özverisi, emeği, ilgisi asla göz ardı edilemez. Manisa çiftçisi bilinçlidir ve iyi tarım ile organik tarım alanında önemli mesafeler kat etmiştir. Manisa Türkiye’de Biyoteknik Mücadele uygulayan Iller arasında 1. sıradadır. Organik tarım üretim miktarında da ülke birincisi konumundadır. Ancak bizler bu birincilikleri yeterli görmüyor, önümüzdeki yıllarda gerek alan gerekse kişi sayısının arttırılmasının öncelikli hedefimiz olduğunu belirtmek istiyorum. Manisa; üzüm, tütün, tavuk eti üretiminde ve hindi varlığında ülkemizde birinci sırada yer almaktadır. Zeytin, salçalık biber, salçalık domates üretiminde ikinci sırada, yumurta, kiraz ve turşuluk hıyar üretiminde ise üçüncü sırada bulunmaktadır. 2002-2017 yılları arasında çiftçimize toplam 420 milyon TL hayvancılık destekleme ödemesi gerçekleştirdik. Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programları kapsamında çiftçilerimize son 12 yılda 81 milyon TL destek verdik. 18 bin dekar alanda mera ıslah çalışmasını tamamladık. Son 15 yılda 85,3 milyon TL yem bitkileri desteği ödedik. Son bir yılda; Genç Çiftçi Projesi kapsamında 239 çiftçimize 7 milyon 170 bin TL hibe desteği, 72.179 çiftçimize 3 milyon 230 bin dekar alanda 35,5 milyon TL mazot-gübre desteği verirken, 54 milyon 600 bin TL hayvancılık destekleme ödemesi gerçekleştirdik.”

Manisa’nın ülke ihracatına yapmış olduğu katkılarıyla da göz doldurduğunu vurgulayan Öztürk, sözlerini şöyle sürdürdü: “2017 yılı içerisinde İlimizden başta kuru üzüm ve taze üzüm olmak üzere toplam 519 bin 869 ton tarım ürünü ihracı gerçekleşmiştir. İlimizden gerçekleşen tarımsal ihracatın parasal değeri 537 milyon 167 bin dolar olmuştur. Manisa tarım, hayvancılık ve sanayi yanında alternatif enerji kaynakları ile de adından söz ettiren bir il durumundadır. İklime bağlı kalmadan, kısmen ya da tamamen kontrollü olarak üretime imkan sağlayan Örtüaltı yetiştiriciliği Manisa’da giderek yaygınlaşmaktadır. Manisa Jeotermal Seracılıkta Türkiye ikincisidir. Jeotermal enerji ile ısıtılan sera varlığımız 756 dekar alana sahiptir. Jeotermal enerji ile ısıtılan seraların yüzde 92,7’si topraksız tarım, yüzde 7,3’ünde ise topraklı tarım yöntemi ile yetiştiricilik yapılmaktadır. Ürettikleri mahsullerle tarımsal ekonomimize katkı sağlayan, tarımsal ve hayvansal ürünlerin üretiminden iç ve dış piyasalarda pazarlanmasına ve tanıtımına kadar emek sarf eden başta üreticilerimiz olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Tarıma yapılan her yatırım, geleceğimize yaptığımız bir yatırımdır.”
Manisa Şehzadeler Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Altındağ, ulusal ticaretin hızlı bir geliştiği günümüzde fuarların önemli olduğunu vurguladı. Fuarların büyük bir titizlikle elde edilen ilk ürünlerin ve son teknolojinin sergilendiği yerler olduğunu kaydeden Altındağ, bu özelliklerinden dolayı fuarların sosyal ve ekonomik hayatın bir aynası olduğu gibi aynı zamanda iç ve dış ticarette ekonominin bir göstergesi olduğunu ifade etti.
Manisa Ticaret Borsası Başkanı Sadık Özkasap ise, fuarların Manisa tarımının ve tarıma dayalı ekonomisinin gelişimini daha üst seviyelere taşıyacak, Manisa’nın etki alanını daha da genişletecek bir fırsat olarak değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti. Özkasap, “Milli ekonominin temelinde tarım ve hayvancılık olmadan yarınlarımızı garanti altına alamız mümkün değil. Çünkü tarım ve hayvancılık birçok açıdan büyük önem taşıyor” dedi. Konuşmaların ardından protokol üyeleri açılış konuşmasını, çiftçi kadınlarla birlikte kesti. Protokol üyeleri stantları gezerek ürünleri incelediler.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
google5ddbd6b0541026f5