MANİSA'DA SONDAKİKA. COM  MANİSAHABERLERİ  MANİSAHABER MANİSAGÜNDEM MANİSAGÜNDEMİ MANİSA AJANS HABERLERİ  MANİSA KAZA HABERLERİ MANİSADA DEPREM MANİSASPOR  Manisa'da cinayet  Manisa'da taciz Manisa'da tecavüz  Manisa'da Trafik kazası   Manisa'da intihar  Manisa'da silahlı kavga

Büyükşehir Soma’da da Elektrik Üretimine Başladı

Büyükşehir Soma’da da Elektrik Üretimine Başladı Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin Uzunburun Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisi’ni hayata geçirerek Manisa’nın 40 yıllık vahşi depolama sorununu tarihe gömmesinin ardından vahşi depolama alanlarında biriken metan gazından elektrik üretimine devam ediyor. Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin Manisa’nın 40 yıldır süre gelen vahşi depolama sorununa Uzunburun Katı Atık Bertaraf ve Düzenli […]

Büyükşehir Soma’da da Elektrik Üretimine Başladı
28 Temmuz 2018 - 9:47 'de eklendi ve 6073 kez görüntülendi.
Büyükşehir Soma’da da Elektrik Üretimine Başladı
Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin Uzunburun Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisi’ni hayata geçirerek Manisa’nın 40 yıllık vahşi depolama sorununu tarihe gömmesinin ardından vahşi depolama alanlarında biriken metan gazından elektrik üretimine devam ediyor.

Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin Manisa’nın 40 yıldır süre gelen vahşi depolama sorununa Uzunburun Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisi’ni hizmete almasıyla son verirken, vahşi depolama alanlarında biriken metan gazından ürettiği elektrik ile de ülke ekonomisine katkı sağlamaya devam ediyor. Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün talimatları doğrultusunda başlatılan metan gazından elektrik üretimi projesi il merkezinden ilçelere yayılmaya başladı. İlçelere kurulan çöp transfer istasyonları ile ilçelerdeki vahşi depolamanın sonunu getiren Manisa Büyükşehir Belediyesi, ilçelerdeki vahşi depolama alanlarında kurduğu tesis ile de metan gazından elektrik üretimine devam ediyor. Soma ilçesindeki vahşi depolama alanında yapılan çalışma ve alanın hemen yanına kurulan şalt sahası ile alanda oluşan metan gazı toplanarak tesiste elektrik enerjisine dönüştürülmeye başlandı. Manisa Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Ertuğrul Yıldırım, Soma Muhtarlık İşleri Şube Müdür vekili Ethem Karasoy ile birlikte alanda incelemelerde bulundu. Başkan Yıldırım, elektrik üretimi ile ilgili olarak, “17 ilçede bulunan toplam 74 vahşi depolama alanının rehabilite edilmesi için çalışmalar sürüyor. Bu kapsamda Soma ilçesinde bulunan ve uzun yıllardır kullanılan katı atık vahşi depolama alanında da elektrik üretilmesi için çalışmalar tamamlandı. Vahşi depolama alanında yangın oluşumuna sebep veren ve karbondioksitten 21 kat daha tehlikeli olan metan gazını, gaz toplama bacaları ile toplayarak elektrik üretimine başladık” dedi.

Rehabilite çalışmaları devam ediyor
Manisa Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Ertuğrul Yıldırım, 17 ilçede bulunan 74 vahşi depolama alanının rehabilite edilmesi için çalışmaların sürdüğünü belirterek, yapılan çalışma ile büyük bir çevre sorununun da önüne geçilmiş olacağını kaydetti.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
google5ddbd6b0541026f5