MANİSA'DA SONDAKİKA. COM  MANİSAHABERLERİ  MANİSAHABER MANİSAGÜNDEM MANİSAGÜNDEMİ MANİSA AJANS HABERLERİ  MANİSA KAZA HABERLERİ MANİSADA DEPREM MANİSASPOR  Manisa'da cinayet  Manisa'da taciz Manisa'da tecavüz  Manisa'da Trafik kazası   Manisa'da intihar  Manisa'da silahlı kavga

Diyetisyen Sevgi Gökçen Erkün Eryılmaz” Obezite hem ülkemizde hem de dünyada hızlı bir şekilde artıyor”

Diyetisyen Sevgi Gökçen Erkün Eryılmaz” Obezite hem ülkemizde hem de dünyada hızlı bir şekilde artıyor” Diyetisyen Sevgi Gökçen Erkün Eryılmaz, son zamanlarda obezitenin hem ülkemizde hem de dünyada hızlı bir şekilde arttığına dikkat çekerek, kilo verememenin nedenlerini anlattı. Diyetisyen Eryılmaz, “Bizim hastalarımızdan en çok duyduğumuz sorunlar; ‘Neden kilo veremiyoruz?’, ‘Kilo veremememin sebepleri neler?’. Bunlar 3 […]

Diyetisyen Sevgi Gökçen Erkün Eryılmaz”  Obezite hem ülkemizde hem de dünyada hızlı bir şekilde artıyor”
11 Temmuz 2018 - 13:50 'de eklendi ve 1800 kez görüntülendi.

Diyetisyen Sevgi Gökçen Erkün Eryılmaz” Obezite hem ülkemizde hem de dünyada hızlı bir şekilde artıyor”

Diyetisyen Sevgi Gökçen Erkün Eryılmaz, son zamanlarda obezitenin hem ülkemizde hem de dünyada hızlı bir şekilde arttığına dikkat çekerek, kilo verememenin nedenlerini anlattı.
Diyetisyen Eryılmaz, “Bizim hastalarımızdan en çok duyduğumuz sorunlar; ‘Neden kilo veremiyoruz?’, ‘Kilo veremememin sebepleri neler?’. Bunlar 3 ana başlık altında toparlanabilir aslında: Sağlık problemleri, düzensiz beslenme ve hareketsizlik. Kimi insanlar gerçekten çok ciddi şekilde bu konuyla ilgili uğraşıyorlar. Sağlıklı besleniyorlar, spor yapıyorlar ama kilo veremiyorlar. Buna bazı hormonel bozukluklar sebep olabilir. Mesela ‘Cushing Sendromu’ dediğimiz bir rahatsızlık var. Bu sendromda vücut kortizon hormunu fazla salgıladığı için kasları zayıflatıp yağ depolamayı artırıyor. Böylelikle siz bu süreç içerisinde fazla yağlanmayla birlikte kilo artışına sebep oluyorsunuz. Ya da ‘Hipotiroidi’ dediğimiz TSH hormonlarınızın, değerlerinizin düşük olmasından kaynaklanarak metabolizmanız yavaşlıyor ve vücudunuzda aldığınız enerji harcanmıyor, yağ olarak depolanıyor. Ya da ‘Polikistik Over’ dediğimiz özellikle ergenlik dönemindeki genç kızların başına gelen hormonal bozukluklardan kaynaklarak kilo artışına sebep oluyor. Bu kilo artışı insilün hormonunu artırıyor ve tekrar yağ depolamaya sebep oluyor. Sıkıcı bir kısır döngüye giriyor yani vücut” dedi.
Türkiye’de çok ciddi oranlarda D vitamini eksikliğinin bulunduğunu söyleyen Eryılmaz, “D vitamini eksikliğinde şöyle bir sıkıntı oluyor: vücudumuzda ‘Leptin hormonu’ dediğimiz bir hormon var ve bu hormon vücuda açlık sinyali veriyor. D vitamini eksikliğinde vücudumuzda Leptin hormonu fazla salgılanıyor. Yani siz kendinizi aç hissedip sürekli yemek yiyorsunuz ve bu kilo artışına sebep oluyor. Demir eksikliği de aynı şekilde kilo alımına sebep oluyor. Özellikle kadınlarda demir eksikliğini çok sık görüyoruz. Demir eksikliğinden kaynaklanan hormonal bozukluklarından kilo veremiyorsunuz” diye konuştu.

Bu tür hastalıklara sahip insanların yapması gerekenlerden bahseden Eryılmaz, “Tabi ki de kaderimize küsüp kilo artışına meyil vermeyeceğiz. Herhangi bir sağlık probleminizi hissediyorsanız yorgunluk ya da kilo verememe gibi hemen endokrin ya da dahiliye doktorunuzla görüşüp kan tahlillerinizi yaptırın. Çok basit bir işlem olacak sadece kan alacaklar. Bunun sonucunda gerekli ilaç tedavisiyle birlikte sağlıklı beslenmeyi de yanına eklediğinizde kilo kaybınız gerçekleşecektir. Peki sağlık probleminiz yok, her şey yolunda o zaman neden kilo veremiyoruz? Bizim burada en sık rastlandığımız konu şu: Düzensiz beslenme. Kişi aslında çok iyi beslendiği iddia ediyor. Fakat günlük alması gereken enerjinin altında tükettiği için de bu sefer vücut ‘Madem bana az besin gönderiyor o zaman ben de bunu yakmıyorum ve bütün depoları doldurmaya başlıyorum’ diyerek savaş açıyor. Siz enerji harcayıp spor yapmaya çalışıyorsunuz fakat vücut buna izin vermiyor. Haliyle yine kilo veremiyorsunuz. Ya da saatlerde problem yaşanıyor. Özellikle çalışan insanlarda şu problemi görüyoruz: Akşam iş çıkış saatine kadar çok bir şeyler yenmiyor. Hatta işten hızla çıkıp yemek yemeye gidiyor. Sonrasında döngü başlıyor. Sürekli yemek yeme eylemi gerçekleştiriliyor. Yani metabolizmanın en yavaş olduğu saatlerde yoğunlukla kalorileri kilonuza ekliyorsunuz. Bu da yağ depolamanıza hatta kilo almanıza sebep oluyor” diye konuştu.
İnsanların çok hareket olduğunu vurgulayan Eryılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü; “ Özellikle masa başı çalışanlardan şöyle bir sıkıntı duyuyorum: Hareket edecek vaktim yok. Biraz gerçekçi olmak gerekirse biz saatlerce televizyon seyredebiliyoruz, saatlerce sosyal medyaya zaman ayırabiliyoruz, saatlerce bir yerlere gidip oturarak sohbet edebiliyoruz. İstenilen şey sadece günlük yarım saatlik yürüyüş. Bunu hepimiz hayatımıza ekleyebiliriz fakat birçok bahaneyle buna izin vermeyip, hareketsiz yaşamı yani kolay olanı seçiyoruz. Bu noktada sizin yapacağınız şey eğer kilo vermek istiyorsanız bir hastaneye gidip bir dahiliye doktorundan kan tahlillerinizi alabilirsiniz ve beslenmenizi günlük almanız gereken enerji doğrultusunda düzenli aralıklarla yakarak kilonuzu verebilirsiniz. Kilonun asla kaderinizin olmaması gerekiyor.”

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
google5ddbd6b0541026f5