MANİSA'DA SONDAKİKA. COM  MANİSAHABERLERİ  MANİSAHABER MANİSAGÜNDEM MANİSAGÜNDEMİ MANİSA AJANS HABERLERİ  MANİSA KAZA HABERLERİ MANİSADA DEPREM MANİSASPOR  Manisa'da cinayet  Manisa'da taciz Manisa'da tecavüz  Manisa'da Trafik kazası   Manisa'da intihar  Manisa'da silahlı kavga

TÜRKİYE’NİN ÜLKE DIŞINDAKİ FAALİYETLERİ

TÜRKİYE’NİN ÜLKE DIŞINDAKİ FAALİYETLERİ Türkiye son dönemlerde yurt dışında, kültürel, ticari ve askeri faaliyetler yapıyor. Afrika, Batı ve Amerika tarafından subniminal olarak bizlere hep fakir, aç, susuz, kurak olarak tanıtılmış olsa da, gayet verimli toprakları olan ayrıca altın ve petrol gibi ciddi rezervleri olan bir kıtadır. Afrika kıtasında büyükbaş hayvan sayısı ciddi rakamlardadır. Ayrıca  Güney […]

TÜRKİYE’NİN ÜLKE DIŞINDAKİ FAALİYETLERİ
20 Mayıs 2018 - 11:06 'de eklendi ve 2965 kez görüntülendi.

TÜRKİYE’NİN ÜLKE DIŞINDAKİ FAALİYETLERİ

Türkiye son dönemlerde yurt dışında, kültürel, ticari ve askeri faaliyetler yapıyor.

Afrika, Batı ve Amerika tarafından subniminal olarak bizlere hep fakir, aç, susuz, kurak olarak tanıtılmış olsa da, gayet verimli toprakları olan ayrıca altın ve petrol gibi ciddi rezervleri olan bir kıtadır. Afrika kıtasında büyükbaş hayvan sayısı ciddi rakamlardadır. Ayrıca  Güney Afrika cumhuriyeti, askeri alanda üretim de yapabilen ileri bir teknolojiye sahiptir.

Çin, Abd, ve İsrail Afrika kıtası ile ciddi anlamda ilgilenmektedir. Toprak kiralama, yatırımlar ve askeri üsler peşindeler. Bunlarıda gerçekleştirmiş durumdalar. Yazımın başında da belirttiğim gibi Türkiye’de son dönemlerde Afrika başta olmak üzere bazı yurt dışı açılımlar başlattı.

İlk olarak, Sudan devletinden 99 yıllığına 780 bin dönüm verimli arazi kiralandı. Türk mühendislerin öncülüğünde ülkemizde yetişmeyen Sudan ikliminde yetişebilen ürünler, Türk ziraat mühendisleri öncülüğünde yetiştirilerek Yurt dışı pazarında satılması planlanıyor.    Peki Ülkemizde tarım arazileri dururken bu mantıklı bir durummu ? Yazıda da açıkladığım gibi ülkemizde yetişmeyen avokado, mango, ananas v.b ürünler yetiştirilecek ve bu ürünler yurt dışına da pazarlanacak.(Konusu gelmişken parantez içinde belirteyim, Tarım bakanlığı ülkemizde benim uzun zamandır beklediğim bir projeyi gerçekleştirmek için çalışma başlattı. Atıl durumdaki tarım arazileri değerlendirilecek. Tapusu size ait olan ama ekip biçmediğiniz arazilerin ekilmesi ve kiralarının bankaya yatırılması şeklinde bir planlama yapılmakta.)

Türkiye bilindiği üzere Katar’da, dünyanın dikkatini üzerine çeken ilk askeri üssünü kurdu. Ülkemiz ikinci Askeri üssünü ise Somali’nin başkenti mogadişu’da açıyor.

Afrika kıtasındaki bir diğer ülke Cibuti’de ise Ekonomik işbirliği bünyesinde Türkiye Serbest Ticaret Bölgesi’nin en kısa sürede kurulma çalışmaları için görüşmeler yapıldı. Bunların dışında da bir çok alanda işbirliği yürütüldüğünü bizzat takip ediyorum ve oradaki insanların ülkemize olan bakış açılarını ilgiyle izliyorum ve biliyorum.

Bosna Hersek’te, Kosova’da, Sırbistan’da: Otoyollar,fabrikalar, Restorasyonlar (Cami,Köprü) yapılmakta.Özellikle Tika burada büyük işler başarıyor. Ayrıca Ekonomik işbirliği anlaşmaları üzerinde de çalışılıyor.

Tek tek saymaya kalksam sayfaları doldurur. Kısaca bu tür girişimlerle hem geçmşten yani Osmanlı döneminden kalma birlikteliklerimizi hatırlamış oluyoruz. Hem de ortaklaşa bu yakınlığı güvenilir bir ticari hayata taşımanın yolları aranıyor ve gerçekleştiriliyor.

Umarım bu gelişmeler Ülkemiz adına en iyi souçları doğurur. Yurt dışından gelen ürünler, markalar ve en temel ithalat olan enerji nin cari açığı artırdığı bu dönemler de yapılan ikili anlaşmalar cari açığımızı kapatmamızı sağlar hatta artıya geçmemize sebep olur.

ALLAH’a emanet olun …

 

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
google5ddbd6b0541026f5