MANİSA'DA SONDAKİKA. COM  MANİSAHABERLERİ  MANİSAHABER MANİSAGÜNDEM MANİSAGÜNDEMİ MANİSA AJANS HABERLERİ  MANİSA KAZA HABERLERİ MANİSADA DEPREM MANİSASPOR  Manisa'da cinayet  Manisa'da taciz Manisa'da tecavüz  Manisa'da Trafik kazası   Manisa'da intihar  Manisa'da silahlı kavga

TÜRKİYEDE ATOM BOMBASI VAR MI ?

TÜRKİYEDE ATOM BOMBASI VAR MI ? Evet var. Gelelim var cevabından sonra gelebilecek soruların cevaplarına. Ülkemiz ilk olarak 1961 yılında nükleer füze ile tanıştı. 1 haziran 1960 yılında yapılan anlaşmadan sonra  1961’de 15 adet A.b.d  Jüpiter füzesi (Ibrm) yani bizim verdiğimiz ismiyle ‘’İbrahim füzeleri’’ İzmir Çiğliye getirildi. Bu füzelerin beş ayrı noktaya yerleştirildiği biliniyor bu […]

TÜRKİYEDE ATOM BOMBASI VAR MI ?
01 Nisan 2018 - 20:40 'de eklendi ve 4866 kez görüntülendi.

TÜRKİYEDE ATOM BOMBASI VAR MI ?

Evet var. Gelelim var cevabından sonra gelebilecek soruların cevaplarına.

Ülkemiz ilk olarak 1961 yılında nükleer füze ile tanıştı. 1 haziran 1960 yılında yapılan anlaşmadan sonra  1961’de 15 adet A.b.d  Jüpiter füzesi (Ibrm) yani bizim verdiğimiz ismiyle ‘’İbrahim füzeleri’’ İzmir Çiğliye getirildi. Bu füzelerin beş ayrı noktaya yerleştirildiği biliniyor bu adı geçen yerler arasında Manisa’da var.

O yıllarda A.b.d ile Rusya arasında patlak veren kriz  İbrahim füzelerini direkt olarak etkiledi. A.b.d ,Küba,Rusya arasındaki kriz anlaşmayla sona erdi. Anlaşma gereği A.b.d nükleer füzelerini Türkiye’den çekme kararı aldı. Türkiye ise füzeleri geri vermek istemedi. A.b.d daha yeni silah anlaşmaları sunarak füzelerin sökümüne ikna etti. Böylece 1963 yılında bu füzeler söküldü.

Gelelim Atom bombalarına. Türkiye’de bulunan atom bombalarının Ankara ve Balıkesir’de de olduğu fakat bunların 1995 yılından sonra incirlik üssünde toplandığı ve toplam 90 adet olduğu söyleniyor.

Türkiyede bulunan bu atom bombaları A.b.d tarafından özel statü olarak adlandırılıyor. Nedeni ise Türkiye bu bombaları taşıyacak tip uçakların incirliğe girmesine müsaade etmiyor. Şimdilerde incirlikteki atom bombası sayısının 60-70 civarında olduğu, bunun 50 adedinin A.b.d tarafından kullanılmasının öngörüldüğü, 10-20 adet nükleer bombanın taşınması için ise Türk  F16A/B  tipi uçakların özel olarak dizayn edildiği söylenmektedir. Kısaca herhengi bir kriz anında A.b.d nin acil olarak bu bombaları kullanacağı uçağı incirlikte yok. A.b.d Türkiye’de bulunan bu bombaların varlığı üzerinde tartışıyor. Türkiye’nin bu bombalara el koymayacağının bir garantisinin olmadığını sorguluyor.

İncirlikte bulunan B61-12 türü olan bu atom bombalar, 320 kilo ağırlığında ve 3,5 m boyunda. Fakat bu bombaların 2017 yılında B61-3/4 türü ile değiştirileceği de söylenmişti.

Ülkemiz bugüne kadar nükleer güce sahip olmak istedi mi ? Çaba sarfetti mi yoksa zaten her hangi bir girişimi olmadı mı ? Nükleer silaha sahip Pakistan gibi dost bir ülkemiz var.Ayrıca  Ülkemiz de Atom Enerjisi Kurumu bulunmakta.Yani Nükleer güce yabancı değiliz onun dışında yakında 2 adet Nükleer tesis hayata geçecek. Fakat Nükleer silah üretimi ve sahip olabilme durumu birbiriyle ve diğer imkanlarla pek bağlantılı değil. Bu siyasi ayağı ağır basan bir durum.Birleşmiş milletlerde daimi üye olan ülkelerin tamamı nükleer silaha sahip ülkeler.Buda bize çok şey anlatıyor.

Aralarında yapılan anlaşma gereği(NPT) A.b.d,Rusya,Çin,İngiltere ve Fransa yani Bm daimi üyesi 5 ülke kendilerinde nükleer silah bulundurma hakkı görüyor. Bu 5 ülke haricinde Pakistan,Hindistan ve KuzeyKore’de nükleer silah bulunduran ülkelerden.Fakat bu ülkeler yapılan anlaşmaya dahil değiller. Birde kendinde nükleer olduğunu ilan etmeyen fakat kendisinde nükleer olduğu kabul edilen İsrail var.

Nükleer silahların kaldırılması konvansiyonel de kalınması gerektiğini düşünenlerdenim. Tabiiki savaşlar olmasın insanlar zarar görmesin.

ALLAH’a Emanet Olun…

 

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
google5ddbd6b0541026f5