MANİSA'DA SONDAKİKA. COM  MANİSAHABERLERİ  MANİSAHABER MANİSAGÜNDEM MANİSAGÜNDEMİ MANİSA AJANS HABERLERİ  MANİSA KAZA HABERLERİ MANİSADA DEPREM MANİSASPOR  Manisa'da cinayet  Manisa'da taciz Manisa'da tecavüz  Manisa'da Trafik kazası   Manisa'da intihar  Manisa'da silahlı kavga

Mustafa Kudret Altınışık Yazdı

Mustafa Kudret Altınışık Yazdı OSMANLI TOKADI   Geçen günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, bizi vururlarsa karşılık veririz diyen Amerikalı generale (Aynı zamanda Amerika’yı yönetenlere) cevaben ‘‘ bunlar Osmanlı tokadı yememişler ’’ sözü biranda gündem oldu ve çok konusuldu. Peki nedir  bu Osmanlı tokadı? Halk arasında sık kullanılan bir cümle olmasına rağmen aslı asdarı     pek de […]

Mustafa Kudret Altınışık Yazdı
22 Şubat 2018 - 7:58 'de eklendi ve 4827 kez görüntülendi.
Mustafa Kudret Altınışık Yazdı

OSMANLI TOKADI

 

Geçen günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, bizi vururlarsa karşılık veririz diyen Amerikalı generale (Aynı zamanda Amerika’yı yönetenlere) cevaben ‘‘ bunlar Osmanlı tokadı yememişler ’’ sözü biranda gündem oldu ve çok konusuldu.

Peki nedir  bu Osmanlı tokadı?

Halk arasında sık kullanılan bir cümle olmasına rağmen aslı asdarı     pek de bilinmiyor. Sadece kuvvetli bir tokat olarak biliniyor. Bir de Tokat isimli şehrimizin bir tokatla alındığından bahsediliyor.

Osmanlı ordusundaki yaya birlik olan azap askerleri küçük yaşta seçilir özel beslenir ve özel eğitimden geçerlerdi. Ellerine zeytinyağı sürülüp mermerlere vura vura yaptırılan bir eğitimleri vardı. İyi bir bakımla ve ciddi bir eğitimle oluşan bu Osmanlı tokadı, omuzdan hızlı ve sert bir hareketle elin iki tarafıylada yapılabilen, düşman askerini sersemleten,bayıltan yada öldürebilen bir  yakın dövüş tekniğidir.

Savaş sırasında en önde yada en son sırada yerleştirildikleri biliniyor. Tokatla düşman askerlerine saldırıyor ve ciddi kayıp verdiriyorlardı.

Osmanlı tokadı atan bu azap birliği askerlerinin kefenleri ile hazır halde savaş meydanına geldiği biliniyor. Çünkü silahsız bir şekilde düşman askerleri üzerine adeta dalan bu birlik şehit lerde vermiştir.

Azap askerlerinin attığı Osmanlı tokadı muharebelerde çok etkili olmuştur. Osmanlının savaştığı topraklarda yapılan arkeolojik kazılarda O döneme ait kafataslarında göçükler görülmüş. Hatta bulunan metal miğferlerde el izlerine rastlanmış. Buda Osmanlı tokadı’nın ne şiddette olduğunun ve meşhurluğunun bir göstergesidir.

Bu vesile ile Afrin’de ve bugüne kadar olan savaşlarda şehit olan ve gazi olup sonradan hayattan göçüp giden tüm askerlerimize birer Fatiha okuyalım.

ALLAHa Emanet Olun …

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
google5ddbd6b0541026f5