MANİSA'DA SONDAKİKA. COM  MANİSAHABERLERİ  MANİSAHABER MANİSAGÜNDEM MANİSAGÜNDEMİ MANİSA AJANS HABERLERİ  MANİSA KAZA HABERLERİ MANİSADA DEPREM MANİSASPOR  Manisa'da cinayet  Manisa'da taciz Manisa'da tecavüz  Manisa'da Trafik kazası   Manisa'da intihar  Manisa'da silahlı kavga

SOKAK HAYVANLARI

SOKAK HAYVANLARI   ‘’Çağdaşlık’’ kelimesinin en kısa anlamı yaşadığımız çağ’a uyumlu olmak.Neden böyle giriş yaptığımı yazımı sonunda anlatacağım. Manisa sokaklarında azımsanmayacak sayıda kedi ve özelliklede köpek var. Onlarda bu şehrin yaşayanları ve sıcak hava, soğuk hava onlarıda etkilediği gibi açlık,tokluk da onları bekleyen bir durum. Son zamanlarda özellikle çarşı diye tabir ettiğimiz merkezde, kaldırım kenarlarında […]

SOKAK HAYVANLARI
25 Ocak 2018 - 20:26 'de eklendi ve 3944 kez görüntülendi.

SOKAK HAYVANLARI

 

‘’Çağdaşlık’’ kelimesinin en kısa anlamı yaşadığımız çağ’a uyumlu olmak.Neden böyle giriş yaptığımı yazımı sonunda anlatacağım.

Manisa sokaklarında azımsanmayacak sayıda kedi ve özelliklede köpek var. Onlarda bu şehrin yaşayanları ve sıcak hava, soğuk hava onlarıda etkilediği gibi açlık,tokluk da onları bekleyen bir durum. Son zamanlarda özellikle çarşı diye tabir ettiğimiz merkezde, kaldırım kenarlarında hazır kedi,köpek mamalarını sizlerde görüyorsunuzdur. Artık hayvanlarıda hazır ürünlerle tanıştırmış olduk. Bu ürünlerden hayvanların da bir şikayeti yok hatta büyük bir  iştahla yediklerinden kilo da almışlar. Zaten bu konuda benimde bir muhalefetim yok.

Belediyeler sokak hayvanlarını kontrol altında tutmaya çalışıyor ve hayvanların kulaklarında kontrol altında olduklarını gösteren etiketler mevcut. Manisa büyükşehir belediyesi geçici hayvan barınağı ile bu alanda hizmet veriyor.

Benim hep düşündüğüm ve vatandaş olarak başıma gelirse ne yaparım diye dertlendiğim bir konu vardı. Bende açtım telefonu ve büyükşehir çözüm merkezini aradım. Hem de bir tatil günü ve akşam vakti. Hem sorumun cevabını almak için aradım hem de böyle bir gün ve saatte belediyeye ulaşılabiliyormu onu öğrenmek istedim.

Kısa bir beklemeden sonra bir görevli telefonu açtı hemen sorumu aktardım: Vatandaş (Olmasın ama) aracıyla bir hayvana çarptı ve aksilik ya hemde en olmadık bir saat’te. Şimdi nereden veteriner bulacaksın ve ne yapacaksın.

Zor bir durum. Ben belediyeden böyle bir konuda çare olmasını isterim dedim.

Görevli de bana böyle bir durumda, bulunduğumuz yerin sorumluluk sahasında olan belediyeyi aradığımızda onların gelip hayvanı alıp büyükşehir belediyesi görevlilerine teslim ettiğini, sonra veteriner eşliğinde gerekenin yapıldığını hatta sadece araç’la çarpma durumu değil hayvanların birbirini yaralaması dahil tüm durumlarda gereken tedavinin yapıldığını açıkladı.

İşte bu. Manisa büyükşehir belediyesini samimi olarak tebrik ediyorum.

Yazımın başında çağdaşlıktan bahsetmiştim ya işte bu çağdaşlıktır, çağın getirilerini hizmete dökmektir.

Son olarak gözlemlediğim bir durumu burada aktarmak istiyorum. Sokaklarda bulunan ve kimseye pek bir zararı olmayan hayvanlar bulundukları alanı sahiplendikleri için yabancı köpekleri gödüklerinde havlamayla ciddi tepki vermeye başlayınca, genelde çocuk ve kadınları korkutabiliyorlar. Korkup kaçanlara, saklananlara uzaktan şahit oldum hatta bir iki durumda yardımcı olmak için olaya dahil oldum. Bu durum çarşının orta yerinde bile yaşanabiliyor. Bu tür vakaların önüne geçmek için birşeyler yapılmalı diye düşünüyorum.

 

ALLAH’a Emanet Olun …

 

SOKAK HAYVANLARI

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
google5ddbd6b0541026f5