MANİSA'DA SONDAKİKA. COM  MANİSAHABERLERİ  MANİSAHABER MANİSAGÜNDEM MANİSAGÜNDEMİ MANİSA AJANS HABERLERİ  MANİSA KAZA HABERLERİ MANİSADA DEPREM MANİSASPOR  Manisa'da cinayet  Manisa'da taciz Manisa'da tecavüz  Manisa'da Trafik kazası   Manisa'da intihar  Manisa'da silahlı kavga

600 YILLIK YÖNTEM  İLE ZEYTİN YAĞI ELDE EDİYOR

600 YILLIK YÖNTEM  İLE ZEYTİN YAĞI ELDE EDİYOR Manisa’nın Akhisar ilçesi Başlamış mahallesinde yaşayan Yoldaş ailesi 600 yıllık yöntem ile zeytin yağı elde ediyor. Manisa’nın Akhisar ilçesi Başlamış mahallesinde yaşayan Ahmet Yoldaş ve Cemile Yoldaş çifti kendi bahçelerinden topladıkları zeytinlerden  zeytin yağı fabrikalarının atası olarak bilinen yöntem ile  kendi ihtiyaçları kadar zeytin yağı üretiyor. Her […]

600 YILLIK YÖNTEM  İLE ZEYTİN YAĞI ELDE EDİYOR
23 Ocak 2018 - 16:47 'de eklendi ve 5608 kez görüntülendi.

600 YILLIK YÖNTEM  İLE ZEYTİN YAĞI ELDE EDİYOR

Manisa’nın Akhisar ilçesi Başlamış mahallesinde yaşayan Yoldaş ailesi 600 yıllık yöntem ile zeytin yağı elde ediyor.

Manisa’nın Akhisar ilçesi Başlamış mahallesinde yaşayan Ahmet Yoldaş ve Cemile Yoldaş çifti kendi bahçelerinden topladıkları zeytinlerden  zeytin yağı fabrikalarının atası olarak bilinen yöntem ile  kendi ihtiyaçları kadar zeytin yağı üretiyor. Her yıl 200 kg zeytin yağı elde ettiğini aktaran Ahmet Yoldaş “600 yıllık yöntem ile yağ çıkarma işlemi gerçekleştiriyoruz. Biz ömrümüz boyunca bu yağı yedik. Alışkanlığımızdan dolayı her yıl bu şekilde yağ yapıyoruz. Bu yağ tamamen insan gücü ile oluyor. Zeytini dalından topluyoruz.  Burada pişiriyoruz” ifadelerini kullandı.

YOLDAŞ”MANİSA İLİNDE BENDEN BAŞKA BU YÖNTEMLE ZEYTİN YAĞI YAPAN YOK”

Pişirilen zeytinlerin 3 hafta beklediğini söyleyen Ahmet Yoldaş “zor bir iş yapıyoruz. Bazen çocuklarım ve torunlarım da yardım ediyor. Komşular  yardıma geliyor. Hep birlikte bu zeytin yağı yapma işlemini gerçekleştiriyoruz. Genç nesil böyle yağ yapmayı bilmez. Özellikle yaşlılar bu zeytin yağını bilir.  Bu yağın ismine kese yağı denir.  Akhisar’da  ve  Manisa’da benden başka böyle yağ üreten yok. Şimdi artık zeytinler  fabrikalarda işleniyor. Yağları anında teslim ediliyor”  dedi.

DEDEMDEN VE BABAMDAN KALMA  MALZEMELERİ KULLANIYORUM

Kullanılan tüm malzemelerin tamamının  baba ve dedesinden kaldığını aktaran  Ahmet Yoldaş “gücüm yettiğince ihtiyacım kadar  zeytin  yağı yapmaya devam edeceğim.  Bu yağı kesinlikle  satmıyorum fazla da zeytin yağı üretmiyorum. Benim kendi ihtiyacım kadar üretiyorum” şeklinde konuştu.

Eşi  Cemile  Yoldaş  ise “Asıl zeytin yağının atası bu mekanizmadır.  Önceden zeytin yağı fabrikaları yoktu. Bizde buradan elde ettiğimiz zeytin yağına alıştık.  Her yıl bu mekanizmadan ihtiyacımız kadar zeytin yağı alıyoruz” ifadelerini kullandı.

HABER:KENAN YÜCEEL/MANİSA

 

 

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
google5ddbd6b0541026f5