MANİSA'DA SONDAKİKA. COM  MANİSAHABERLERİ  MANİSAHABER MANİSAGÜNDEM MANİSAGÜNDEMİ MANİSA AJANS HABERLERİ  MANİSA KAZA HABERLERİ MANİSADA DEPREM MANİSASPOR  Manisa'da cinayet  Manisa'da taciz Manisa'da tecavüz  Manisa'da Trafik kazası   Manisa'da intihar  Manisa'da silahlı kavga

Mustafa Kudret Altınışık Yazdı

Mustafa Kudret Altınışık Yazdı Nasıl Bir Yılbaşı ?   Her sene sonunda gelecek olan yeni yıl’ı kutlayalım mı kutlamayalım mı diyen kararsızlar olduğu gibi,bu hristiyan bayramıdır sakın kutlamayın diyenler ve birde biz noel değil yılbaşı kutluyoruz diye tepki gösterenler var. Öncelikle yılbaşını kutlayıp herhangi bir mahsur görmeyenlerin savundukları şöyle : ‘’Noel denen hadise ayrı yılbaşı […]

Mustafa Kudret Altınışık Yazdı
03 Ocak 2018 - 7:08 'de eklendi ve 2517 kez görüntülendi.

Mustafa Kudret Altınışık Yazdı

Nasıl Bir Yılbaşı ?

 

Her sene sonunda gelecek olan yeni yıl’ı kutlayalım mı kutlamayalım mı diyen kararsızlar olduğu gibi,bu hristiyan bayramıdır sakın kutlamayın diyenler ve birde biz noel değil yılbaşı kutluyoruz diye tepki gösterenler var.

Öncelikle yılbaşını kutlayıp herhangi bir mahsur görmeyenlerin savundukları şöyle : ‘’Noel denen hadise ayrı yılbaşı ayrı biz noel kutlamıyoruz yeni gelen yılı kutluyoruz. ‘’

Yılbaşı kutlamalarına karşı olan diğer kesim ise ya kardeşim noel ayrı yılbaşı ayrı diyorsun da sizin kutlamalarınızın hristiyanların noel kutlamasından farkı yok ki neredeyse kopyası diyorlar.

Şimdi  hindi kesmek,çam ağacı süslemek, hediyeleşmek noel le ne kadar alakalıdır kökenleri nereden gelmiştir gibi detay konulara girmek istemiyorum. Benim amacım olaylara genel pencereden bakmak.

Öncelikle herkes kararını kendi verir. Fakat biraz geri çekilip Ülkemiz’de sene’nin bu günlerinde yaşanan hareketliliğe, olaylara bağımsız olarak dış  bir gözle kuşbakışı bakalım ne dersiniz ?

Noel denen hristiyan bayramı H.z İsa’nın doğum günü olarak belirlenen bir hadisedir  25 aralık’ta kutlanır ve yılbaşına kadar sürdürülen bir durumdur.

Fakat işin ilginç yanı hristiyan ülkelerde kutlanan noel ve devamında olan bir çok davranış ve gelenek bizim ülkemizde de neredeyse aynı şekilde cereyan etmeye başladı. Biz sadece yılbaşı kutluyoruz noel’le alakamız yok deniyor fakat noel’le alakamız yok denilsede adında noel olan işleri benimsemek neredeyse gelenek haline geldi. Örnek olarak onlarda noel ağacı süslenir, bu adı üstünde noel ağacını süslemek maalesef ülkemizde de mevcut(Çam ağacı süslemek aslen pagan dinine ait bir gelenektir.) Sonra noel baba denen aslen bir aziz olan ve adı üstünde aziz nikolas’tan esinlenerek hayata geçirilmiş ‘’noel baba’’ ismindeki şahsın karikature edilip sevimlileştirilmiş hali tüm hristiyan ülkelerde olduğu gibi ülkemizdede son derece yaygın olarak kullanılmakta. Sonra gelelim yılbaşı hediyeleşmesine bu hediyeleşme işi de ilkokullara kadar yansımıs ve bir gelenek haline getirilmiş durumda. Yani lafı uzatmadan genel olarak ülkemizde yılbaşı gelmeden haftalar önce reklamlarda, dizilerde, filmlerde televizyonun her alanında sokaklarda, alışveriş mekanlarında bu ritüel etkili bir şekilde karşımıza çıkar oldu. Daha öncede belirttiğim gibi herkes kendi bilir fakat gittikçe daha fazla benzer olduk. Hatta malatyada yaşanan ilginç bir olay var. Cami imamına gelen bir vatandaş 6 yaşındaki çocugunun hediye dağıtan noel baba karakterinden etkilenip baba ben hristiyan olayım banada hediye versin dediğini imam’a aktarmış.

Benim tek söylemek istediğim ise dinimiz İslamiyetin uyarılarından birininde, diğer dinlerin geleneklerine benzemekten kaçınmamız uyarısıdır. . .

 

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
google5ddbd6b0541026f5