Manisadasondakika.com, manisahaberi, manisahaber ,  manisagündem, manisaajanhaberleri,  manisakazahaberleri, manisadadeprem,

PARASIZLIK MI  İNSANI  DEPRESYONA  SOKAN  YOKSA  PARA MI?

PARASIZLIK MI  İNSANI  DEPRESYONA  SOKAN  YOKSA  PARA MI? Yapılan araştırmalara göre Türkiye’de depresyon oranları son 5 yılda yüzde 70 artmış durumda ve gitgide yükselerek devam ediyor. Peki depresyona ne sebep olur? Etkileri nelerdir? Yoksulluğun depresyonda payı var mıdır? Toplumsal refah, iyi gelir seviyesi depresyonda ilaç tedavisi görür mü? Ne yazık ki ülkemizde zor günler yakamızı […]

PARASIZLIK MI  İNSANI  DEPRESYONA  SOKAN  YOKSA  PARA MI?
17 Aralık 2017 - 8:32 'de eklendi ve 3223 kez görüntülendi.

PARASIZLIK MI  İNSANI  DEPRESYONA  SOKAN  YOKSA  PARA MI?

Yapılan araştırmalara göre Türkiye’de depresyon oranları son 5 yılda yüzde 70 artmış durumda ve gitgide yükselerek devam ediyor. Peki depresyona ne sebep olur? Etkileri nelerdir? Yoksulluğun depresyonda payı var mıdır? Toplumsal refah, iyi gelir seviyesi depresyonda ilaç tedavisi görür mü?

Ne yazık ki ülkemizde zor günler yakamızı bırakmıyor. Gündem sürekli yoğun. Bir olay bitmeden bir diğer olayın içinde buluyoruz kendimizi. Toplum üzerindeki etkisinin oldukça büyük olduğunu söyleyebilirim. Bir de üzerine halk, asgari yaşam düzeyinin, açlık sınırının altında ücretlere tabi tutulunca gelecek kaygısı yaşayan insan sayısı günden güne artıyor.

Ülkemizde her 10 kişiden biri antidepresan kullanıyor ve ruh sağlığı hastanelerinde doluluk oranları yüzde 100’e ulaşmış durumda. Dünya Sağlık Örgütü’nün raporuna göre Türkiye’de 3 milyon 260 bin kişi depresyonda aynı rapora göre depresyonların yüzde 80’inden fazlası düşük ve orta gelir seviyesindeki insanlarda tespit edildiği belirtilmiş.

Yoksulluğun depresyona sebep olduğu alenen görülmekte yeteri kadar paraya sahip olamamak depresyona yol açıyor. Fakat şöyle de bir durum var, bazı insanlar gelirleri iki katına çıksa bile mutlu olmuyorlar, mutsuzluk seviyeleri değişmiyor. Depresyonun etkisi belki de yoksulluğa sebebiyet veriyor. Çünkü depresif insanların daha az üretken oldukları ve işe daha sık geç kaldıkları tespit edilmiş.

Bazı insanlar çok fazla mala mülke sahip olmasına, düşünmeden para harcamasına rağmen yine de halen depresyonda. Kim bilir belki de depresyon hastalığının sebebi ne para ne de parasızlıktır. Akla mı yatırım yapmak lazım? Bence en mantılısı bu. Akıl sağlığına yatırım yapmak, daha fazla psikologla çalışmak ya da yeni hastaneler açmak anlamına gelmiyor elbet. Bu daha çok, insanların sanal dünyada  akıllı telefon ekranlarının camından iletişim kurmak yerine onları gerçek dünyayla bağlantılı hale getirmek, tüketmekten ziyade üretkenliği teşvik etmekle  ilgili bir yatırım. Sözlerimi Platon’un bir sözüyle bitirmek istiyorum. “ Yoksulluğun nedeni varlığın azalması değil, isteklerin artmasıdır.” Sağlıcakla..

 

 

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
google5ddbd6b0541026f5