MANİSA'DA SONDAKİKA. COM  MANİSAHABERLERİ  MANİSAHABER MANİSAGÜNDEM MANİSAGÜNDEMİ MANİSA AJANS HABERLERİ  MANİSA KAZA HABERLERİ MANİSADA DEPREM MANİSASPOR  Manisa'da cinayet  Manisa'da taciz Manisa'da tecavüz  Manisa'da Trafik kazası   Manisa'da intihar  Manisa'da silahlı kavga

Manisa CBÜ öğrencileri iş dünyasına erken adım atacak

Manisa CBÜ öğrencileri iş dünyasına erken adım atacak Manisa Ticaret ve Sanayi Odası’nın Kasım ayı olağan toplantısının konuğu olan Manisa Celal Bayar Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Mustafa Miynat,  Turgutlu Meslek Yüksek Okulu Müdürü ve Manisa Celal Bayar Üniversitesi İşyeri Uygulama Eğitimi Koordinatörü  Prof.Dr. M.Kenan Yalınız, bölge üniversitelerinin içinde ilk kez uygulamaya konulan […]

Manisa CBÜ öğrencileri iş dünyasına erken adım atacak
30 Kasım 2017 - 10:48 'de eklendi ve 1420 kez görüntülendi.

Manisa CBÜ öğrencileri iş dünyasına erken adım atacak

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası’nın Kasım ayı olağan toplantısının konuğu olan Manisa Celal Bayar Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Mustafa Miynat,  Turgutlu Meslek Yüksek Okulu Müdürü ve Manisa Celal Bayar Üniversitesi İşyeri Uygulama Eğitimi Koordinatörü  Prof.Dr. M.Kenan Yalınız, bölge üniversitelerinin içinde ilk kez uygulamaya konulan ‘İş yeri Uygulama Eğitimi’ modeli hakkında Manisa iş dünyasını bilgilendirdiler.

 

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası’nın Kasım ayı olağan toplantısına Manisa Celal Bayar Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Mustafa Miynat, Turgutlu Meslek Yüksek Okulu Müdürü ve Manisa Celal Bayar Üniversitesi İşyeri Uygulama Eğitimi Koordinatörü  Prof.Dr. M.Kenan Yalınız ve Manisa Celal Bayar Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokul Müdürü aynı zaman Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Manisa İl Oda ve Borsalar Akademik Danışmanı Mahmut Karğın konuk oldu.

‘Bilgiyle tecrübe buluşacak’

Turgutlu Meslek Yüksek Okulu Müdürü ve Manisa Celal Bayar Üniversitesi İşyeri Uygulama Eğitimi Koordinatörü  Prof.Dr. M.Kenan Yalınız, Manisa Celal Bayar Üniversitesi’nin bölge üniversiteler içinde bir ilke imza atarak bu yıl hayata geçirdiği  ‘İş yeri Uygulama Eğitimi’ modeli hakkında  meclis üyelerine bilgi verdi. ‘Bilgiyle Tecrübeyi Buluşturuyoruz’ sloganıyla yola çıktıklarını söyleyen Turgutlu Meslek Yüksek Okulu Müdürü ve Manisa Celal Bayar Üniversitesi İşyeri Uygulama Eğitimi Koordinatörü  Prof.Dr. M.Kenan Yalınız, ‘Bölge Üniversiteleri içinde ilk kez üniversitemiz tarafından uygulamaya konulan bu yeni eğitim-öğretim modeli ile öğrencilerimizin istihdama yönelik yetişmelerini sağlamayı hedefliyoruz. Bu yeni modelle, öğrencilerimiz son dönemlerini iş yerlerinde tam zamanlı ve kesintisiz olarak 15 hafta süre ile yapacakları uygulamalar ile tamamlayacaklar. Son dönemlerine kadar üniversitemizden edindikleri teorik ve pratik bilgilerini, iş yerlerinde uzman kişilerin denetiminde yapacakları uygulamalar ile birleştirerek, uygulamaya yönelik bilgi ve becerilerini geliştirecekler. Hayata ve işe dokunacaklar, tüm iş tasarım ve üretim süreçlerinin içerisinde yer alacaklar. Ve bunların sonunda da mezun olduklarında 15 haftalık iş tecrübesine sahip olup, iş bulma konusunda da daha avantajlı konumda olacaklar’ dedi.

‘Bu proje staj değil, eğitim’

Bu projenin bir staj olarak algılanmaması gerektiğini belirten Yalınız, ‘İş Yeri Uygulama Eğitimi adı altında, iş yerlerinde yapılacak uygulamalı eğitimi içeren, öğretim programları öğrencilerimizin son dönemine konulmuş olup %90 devam zorunluluğu olan bir derstir. Öğrencilerimiz son dönemlerini tam zamanlı olarak, 15 hafta kesintisiz, iş yerlerinde çalışarak tamamlayacaklardır. Bu süre zarfında da işyerlerinin çalışma koşullarına ve saatlerine tabi olacaklardır’ diye konuştu.

Eğitim modeli öğrencilere  neler sağlayacak?

‘İş Yeri Uygulama Eğitimi’ modelinin öğrenciler için ne gibi avantajlar sağlayacağı konusunda da meclis üyelerine bilgi veren Yalınız, ‘Öğrenciler eğitimleri süresince mesleki alanları ile ilgili kazandıkları teorik bilgilerini ‘İş Yeri Uygulama Eğitimi’ dersi adı altında iş yerlerinde uzman kişilerin rehberliğinde yapacakları uygulamalı eğitimle bütünleştirerek nitelikli istihdama yönelik yetişmeleri için gerekli olan uygulama becerilerini geliştirdikleri gibi, iş yerlerindeki deneyim ve tecrübeleri yerinde öğrenecek, takım çalışması, iş disiplini, sorumluluk alma becerileri artacak. Bunların yanı sıra, iş dünyası ile okurken tanışma fırsatı bulacaklar, kendilerini geliştirecekler, tecrübeleri, özgüvenleri artacak, mezuniyet sonrası işyerlerine adaptasyon sorunu yaşamayacak ve en önemlisi gelecekleri için daha rahat bir kariyer planlaması yapacaklar’ dedi.

Eğitim modeli  iş dünyasına  ne avantaj sağlayacak?

Bu projenin en önemli ayağı olan iş dünyasına getireceği avantajlara da değinen Yalınız, ‘İş adamlarımızın en büyük sıkıntısının nitelikli eleman ihtiyacı olduğunu biliyoruz. Bu projenin en büyük avantajlarından biri de bu soruna bir nebze de olsa çözüm sağlaması. Bu proje ile iş adamlarımız,  İhtiyaç duydukları nitelikli iş gücünü kendi yetiştirme şansına kavuşacak. İşletme maliyeti ve tanıma süreci yaşamadan kendi yetiştirdiği öğrenciyi istihdam etme fırsatı bulacaklar. İş yeri uygulama eğitimine gelen öğrencileri, değerlendirerek öğretim programlarındaki eksiklikleri gözlemleyebilecek ve tespitlerini üniversite ile paylaşarak, hem eğitim sisteminin bir parçası olacak, hem de programların ihtiyaç duyulan düzeyde güncellenmesine katkı da bulunavaklar. Böylelikle de iş dünyasının beklentilerine cevap verecek uygun programların açılmasını sağlayacaklar. Ayrıca, iş yerlerinde öğrencileri izlemek için gelecek akademisyenler sayesinde, ihtiyaç duyduğu akademik bilgi ve tecrübelere daha rahat ulaşma şansı bularak dinamik bir üniversite-sanayi işbirliği sürecine önemli bir katkı sağlanmış olacaklar’ diye konuştu.

‘Proje Manisalı iş adamlarını heyecanlandırdı’

Sunumun ardından söz alan Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Erbil, bu projenin ülkemizin en önemli sorunlarından biri olan nitelikli eleman ihtiyacının karşılanmasında öncülük edeceğini belirterek, ‘Ülkemizdeki işsizlik sorununu detaylı bir şekilde incelediğimiz de, asıl sorunun iş seçme ve de iş beğenmeme olduğunu görüyoruz. Sanayicimiz nitelikli eleman bulamadığından yakınırken, ülkede işsizlik oranın yüksek olması bu tezimizin doğru olduğunu bir göstergesi. Manisa Celal Bayar Üniversitemizin, bölge üniversiteleri arasında ilk kez uygulamaya koyduğu projesi için emeği geçen tüm hocalarımızı kutluyor, teşekkür ediyorum. Gerçekten bu proje iş dünyası ile üniversite işbirliğine gösterilecek en büyük örneklerden birisi olacak. Odamız olarak da üniversitemiz ile bu projenin Manisa iş dünyasında hayata geçmesini sağlayacak  protokolü  kısa bir süre içinde imzalayacağız’ diye konuştu.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
google5ddbd6b0541026f5