MANİSA'DA SONDAKİKA. COM MANİSAHABERLERİ MANİSAHABER MANİSAGÜNDEM MANİSAGÜNDEMİ MANİSA AJANS HABERLERİ MANİSA KAZA HABERLERİ MANİSADA DEPREM MANİSASPOR Manisa'da cinayet Manisa'da taciz Manisa'da tecavüz Manisa'da Trafik kazası  Manisa'da intihar Manisa'da silahlı kavga

                                            Esnaf,Market ve Avm

Esnaf,Market ve Avm   Esnaf kurumsal firmalardan yana dertli. Bende uzun süre esnaflık yapmış oldugumdan onların meselelerini gayet iyi biliyorum. Bir iş yeri açıp kurumsal firmalara karşı çabalayan, ayakta durmaya çalışan esnaf kesiminin durumu malum. Öncelikle kurumsal marketler meşhur markalar avm lerde ve heryerde, her sokak ta karşımıza çıkmaya başladı. Çok nadir olarak açılan bu […]

                                            Esnaf,Market ve Avm
25 Kasım 2017 - 16:55 'de eklendi ve 3784 kez görüntülendi.

Esnaf,Market ve Avm

 

Esnaf kurumsal firmalardan yana dertli. Bende uzun süre esnaflık yapmış oldugumdan onların meselelerini gayet iyi biliyorum. Bir iş yeri açıp kurumsal firmalara karşı çabalayan, ayakta durmaya çalışan esnaf kesiminin durumu malum.

Öncelikle kurumsal marketler meşhur markalar avm lerde ve heryerde,

her sokak ta karşımıza çıkmaya başladı. Çok nadir olarak açılan bu yerlerin bazıları kapansa da çogu mantar gibi türüyor. Eğer açılan bir yer kapanmayıp devam ediyorsa arz talep var demektir. Yani işleri iyidir ve vatandaş tercih ediyor demektir.

Fakat yerel işyerleri azalsada bitmez diye düşünüyorum fakat durum böyle devam ettiği sürece haliyle sayıları gittikçe azalacaktır.

Peki vatandaş neden kurumsal yerleri tercih ediyor?

 • Ucuz gördüğü için mi
 • Ürün çeşitliliği mi
 • Rahat rahat dolaşabilme ve bir şey almadan çıkabilme özgürlüğü mü
 • Marka sevdası mı

Yoksa ne ?

O halde madde madde irdeleyelim. Vatandaşın tercih sebeplerinden en önemsediği ucuz olduğunu düşünmesidir.Peki öyle mi ?

Vatandaş diyor ki : Büyük firmanın yüzlerce şubesi var malı fabrikadan ucuza alıyor ve haliyle ucuza satıyor yerli firma ise bir yada birkaç şubesi var aracıdan alıyor pahalı alıyor diyor. Bende diyorum ki iş göründüğü gibi değil . Esnaf mesela bakkal, fabrikanın direk resmi temsilcisi olan bayisinden yada tek aracı olan toptancıdan alıyor. Öyle iddia edildiği gibi arada 3 el 5 el toptancı yok. Ayrıca bakkalın ortalama kazancı yüzde 10 larla yüzde 25 lerde. Marketler ise yüzlerce malın içinden sayılı birkaç üründe indirim yapıyor. (hem de sadece şu kadar adet alabilrsin ibaresiyle)Ayrıca mağazanın çalışan sayısıyla elektiriğiyle derken bir çok masrafı da var buda fiyata artı demektir. Birde topluca alışverişlerde fark edilmese de bazı ürünler çok pahalı olabiliyor. Yani indirimli olan birkaç ürünü alıp çıkıyorsanız o zaman haklısınız. Ama tümüne bakarsak ucuz alıyor olmanız sıkıntılı bir terim olur.

Ürün çeşitliliği konusun da vatandaş, bakkal’a yada esnaf’a gitsem aradıgım

marka yada ürün yoktur diyor. Tamam haklılar, fakat esnafta da birden fazla marka bulunuyor ve semtimizdeki esnafı da unutmamak gerekir. Onlardada kaliteli ve uygun fiyatlı ürünler  mevcut.

Marka sevdası olabilir şimdi esnaf derki marka bizde de var kastım o değil etrafına şu yerden alışveriş yapıyorum demek için fiyatına bakmadan alanları kasdediyorum. Haliyle böyle bir durumun önüne geçmek zor.

Rahat rahat dolaşma konusunda kurumsal firmaların avantajı var iş yerleri metrekare olarak gerekeni karşıladıgı icin tercih sebebi oluyor birde eski bir esnaf olarak ben uyguluyordum bunu tüm esnaftan da rica ediyorum müşteriye almadan çıkma özgürlüğünü hissetirelim yani müşteri almayınca surat asmayalım belki döner gelir yada başka zaman tekrar müşteri olabilir.

Sonuç olarak kendi işiyle alakalı kurumsal şirketlerden şikayetçi olan esnafta başka esnaf arkadaşın şikayetçi olduğu kurumsal firmalara alışverişe gidiyor. Yani

demek ki ateş düştüğü yeri yakıyor. Yani bir örnek verecek olursak Hırdavatçı dükkanı olan biri yapımarketlerden şikayetçi iken kendiside gıda markete gidip alışveriş yapıyor ve bakkal esnafını düşünmüyor. Bakkal olan biride yapı marketten alışveriş yapabiliyor. Böyle de bir durum söz konusu.

 

Kısacası tercih vatandaşın onları yönlendirmek içinde bazı çabalar gerek.

En güzel örneklerden birini yıllar önce Isparta’da görmüştüm 100 Isparta’lı yatırımcı bir araya gelip farklı rakamlar ortaya koyarak büyük bir market açtılar halen devam eden bu market şimdide ayakta ve büyümeye devam ediyor. Umarım örnekleri çoğalır.

 

ALLAH’a Emanet Olun …

 

 

 

 

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
google5ddbd6b0541026f5