MANİSA'DA SONDAKİKA. COM  MANİSAHABERLERİ  MANİSAHABER MANİSAGÜNDEM MANİSAGÜNDEMİ MANİSA AJANS HABERLERİ  MANİSA KAZA HABERLERİ MANİSADA DEPREM MANİSASPOR  Manisa'da cinayet  Manisa'da taciz Manisa'da tecavüz  Manisa'da Trafik kazası   Manisa'da intihar  Manisa'da silahlı kavga

ANNELERİN HAKLI  İSYANI

ANNELERİN HAKLI  İSYANI   Bir bu eksikti yani, demeden geçemiyorum. Biliyorsunuz ki geçtiğimiz günlerde bebek arabalarının açık halde halk otobüslerine alınması yasaklandı. Sebebe gelecek olursak engellilerin şikayeti üzerine Manisa Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin almış olduğu nihai karar. Manisa Halk Otobüsleri Kooperatifi Başkanı Erdoğan Akatmacı çok tartışılan bu konuyla ilgili Manisa Medya Habere açıklama yaptı. […]

ANNELERİN HAKLI  İSYANI
09 Kasım 2017 - 12:07 'de eklendi ve 3195 kez görüntülendi.

ANNELERİN HAKLI  İSYANI

 

Bir bu eksikti yani, demeden geçemiyorum. Biliyorsunuz ki geçtiğimiz günlerde bebek arabalarının açık halde halk otobüslerine alınması yasaklandı. Sebebe gelecek olursak engellilerin şikayeti üzerine Manisa Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin almış olduğu nihai karar.

Manisa Halk Otobüsleri Kooperatifi Başkanı Erdoğan Akatmacı çok tartışılan bu konuyla ilgili Manisa Medya Habere açıklama yaptı. Bebek arabalarının engellilere ayrılan bölümü işgal ettiğini ve bu sebeple bebek arabalarının açık olarak alınmasının Ulaşım Daire Başkanlığının almış olduğu kararla yasaklandığını dile getirdi. Çözüm bu mu yani? Farklı politikalarla hem çocuğu olan anneleri hem de engelli vatandaşlarımızı uzlaşı içine alabilecek tüm vatandaşları memnun edebilecek daha verimli çözüm yolları düşünülemedi mi?

Günümüz şartlarında son model pahalı ve konforlu otobüsler, engelliler ve bebek arabaları için de düşünülerek tasarlanmış olmasına rağmen rant peşinde koşanlar bunu bir vakit kaybı yani maddi bir kayıp olarak görmekte. Yolcu hakları bildirgesinde bebek arabalarının kendileri için ayrılmış olan bölümü kullanabilecekleri veya bebeğin bebek arabasında kalabileceği yazmasına rağmen alınan bu karar annelerin vatandaşlık hakkını da ihlal etmiş olmaz mı?

Anne kesinlikle tek başına dışarı çıkamayacak bu durumda, çünkü tek başına bir eliyle bebeğini tutacak diğer eliyle bebek çantasını tutacak bir diğer eliyle bebek arabasını kapatıp tutacak bir diğer eliyle de kartını okutacak. Yani bunun için ikiden fazla kola sahip bir süper anne olmanız gerekiyor. Bu kararlar ne ortamda alınıyor, nasıl istişare ediliyor hiç anlayamadım.

Yaşanan tatsız karardan sonra bir grup kadın çocuklarıyla birlikte eylem yapmaya karar verdiler. Katılım sayısı az olsa da mühim olan suskunların sesi olabilmek, ses çıkartabilmektir. Eylemde  Raziye Aktürk şu açıklamaları yaptı; “ Bu karara gerekçe olarak  bebek arabalarının engellilerin otobüste yer bulmasını engellediği öne sürülmüş, oysa bu karar genç, yaşlı, hamile, engelli hepimizin güvenli seyahat etmesine engel oluyor. Sefer sayıları arttırılıp hepimizin güvenli şekilde otobüse binmesi sağlanabilir.” Farkındalar mı bilmem ama Manisa Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin almış olduğu nihai karar önümüzde ki günlerde de epey tartışılacak gibi.

Empati yapmanızı istiyorum ve size soruyorum, cebinde ancak halk otobüsüne binebilecek parası olan bir anne hastaneye acil yetiştirmesi gereken hasta evladını nasıl götürecek? Artık sorumlular diye bahsetmek istemiyorum. Bizatihi Manisa Büyükşehir Belediye Başkanımızdan istirham ediyorum. Lütfen konuyla ilgili gerekli kademeleri göreve davet edin sağlıklı ve tüm vatandaşları  memnun edebilecek çözümler üretilmesini sağlayın. Annelerin bu haklı isyanını çok görmeyin. Daha güzel bir Manisa’da yaşamak ümidiyle.

 

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
google5ddbd6b0541026f5