MANİSA'DA SONDAKİKA. COM MANİSAHABERLERİ MANİSAHABER MANİSAGÜNDEM MANİSAGÜNDEMİ MANİSA AJANS HABERLERİ MANİSA KAZA HABERLERİ MANİSADA DEPREM MANİSASPOR Manisa'da cinayet Manisa'da taciz Manisa'da tecavüz Manisa'da Trafik kazası  Manisa'da intihar Manisa'da silahlı kavga

Mustafa Kudret Altınışık Yazdı

Mustafa Kudret Altınışık Yazdı YERLİ OTOMOBİL     Bu yerli otomobil konusunda ki sonucu heyecan la bekliyorum. Süreç işliyor umarım hedeflenen sürede amacına ulaşır. Birden çok şirket ve iş adamının talip olduğu yerli otomobil için ortak girişim grubu oluşturuldu. Türkiye’nin Otomobili Projesi Ortak Girişim Grubu’nda yer alan şirketler ve sahipleri şöyle: Anadolu Grubu, BMC, Vestel […]

Mustafa Kudret Altınışık Yazdı
08 Kasım 2017 - 16:23 'de eklendi ve 3675 kez görüntülendi.

Mustafa Kudret Altınışık Yazdı

YERLİ OTOMOBİL

 

 

Bu yerli otomobil konusunda ki sonucu heyecan la bekliyorum. Süreç işliyor umarım hedeflenen sürede amacına ulaşır. Birden çok şirket ve iş adamının talip olduğu yerli otomobil için ortak girişim grubu oluşturuldu. Türkiye’nin Otomobili Projesi Ortak Girişim Grubu’nda yer alan şirketler ve sahipleri şöyle: Anadolu Grubu, BMC, Vestel (Zorlu Holding), Kıraça Holding ve Turkcell Grubu.

Öncelikle Türkiye’nin önemli firmaları bu işin içine girdi. Bu firmaların konusunda uzman yöneticileri gerekli çalışmaları ve analizleri yapmıştır, kimsenin hariçten gazel okumasına gerek yok Bu iş milli olsada bir anlamda ticaridir. Birilerinin ve özellikle almanyanın süreci baltalama girişimleri de çok manidardır.

Zaten Türkiye de ne zaman iyi şeyler yapılmaya başlasa çatlak sesler her zaman olmuştur. Dün bir  ilçemiz de bir davete gitmiştim orada olan birkaç kişiden biri arkadaşlarına yerli otomobil le ilgili karalayıcı bir şeyler anlatıyordu yapılan edilen masrafların boşa gittiği,bu paraların birilerinin cebine girdiği,daha kaç paranın kimlere gideceğinin belli olmadığı gibi, tipik ve isbatı olmayan sadece bir iddiadan ibaret olan fikirlerini empoze etmeye çalışıyordu. Hemde bunu büyük bir iştahla yapıyordu. Bu şahsın arabasına, telefonuna, televizyonuna, buzdolabı’na baksan mutlaka yabancı markalardır mesela alman, güneykore v.b

Ben Türküm deyip yabancı markaları yada ülkeleri öve öve bitiremeyip caka satma aracı olarak kullanmaları beni hayretler içinde bırakıyor. Yani kraldan çok kralcı.

Böyle şahıslar her zaman var olagelmiştir. Hatta buna en iyi örnek 1961’de üretilen İlk yerli otomobil olan ve büyük baskılarla seri üretimine geçilemeyen Devrim Otomobilidir. O dönem o otomobil için harcanan paraların gereksiz oldugunu söyleyenler, devrim yolda kaldı diye manşet atanlar vesaire yani hep köstek olunmuştur.

Türkiye’de yerli üretim için bir çok girişim yapılmış hatta hayat bulmuştur. Fakat maalesef hiç biri nihayi sonuca varamamıştır.

İşte Tarih Tarih Yapılanlar :

 • Sene 1914 : Tayyareci Üsteğmen Mithad Nuri, “Vasıta-i Tayyare” isimli ilk Türkçe teknik havacılık kitabı yazdı. Rıza Bey ve Hayri Bey isimli otomobil teknisyenleri ise Tophane Askeri Fabrikası’nda basit bir uçak yaptılar ama bu uçak uçurulamadı.
 • Sene 1925: İlk Türk yapımı uçak, Vecihi HÜRKUŞ tarafından ‘’Vecihi K VI’’ adıyla imal edildi. Uçak ilk uçuşunu 28 Ocak 1925 tarihinde gerçekleştirdi.

Hatta ödüllendirilmesi gereken Vecihi HÜRKUŞ, bu uçuştan dolayı

başvurduğu izin süreci yetişmediği için ceza almıştır.

 • Sene 1930: Selahaddin Resit (ALAN) Bey’in tasarımını yaptığı MMW-1 tipi

      eğitim uçağının prototipi 1932’de tamamlandı. Fakat uçus testleri

tamamlanmadan proje yarıda kesildi.

 • Sene 1936: Nuri DEMİRAĞ NUD36 adıyla İlk yerli savaş uçağı ve

                sonrasında NUD 38 adıyla 6 kişilik yolcu uçağı üretmiştir ve bu uçak dünya

havacılığı yolcu uçakları A sınıfına alınmıştır. Bu uçaklardan bir bölümü

hollanda’ya satılmıştır.

5-   Sene 1943: Kırıkkale’de üretilen ilk yerli Tank.

6-   Sene 1944: Bu yıllarda Etimesgut Uçak Fabrikası’nda THK 2,5,10

tiplerinde 3 farklı uçak modeli üretilmiştir.

 

 

 • Sene 1961: TCDD Eskişehir Fabrikası’nda tümüyle yerli Devrim adında

4 adet otomobil üretilmiştir. Maalesef ki gazeteler ve belli camiaların

baskısı seri üretime geçilmesinin önüne geçmiştir.

Listeyi çok uzatmak istemedim bunlar belli başlı bilinen üretimler. Kimisi tamamen yerli parçalar kimisi kısmi parçalarla olsa da yerli üretim olan bu örnekler o dönem hayata geçirilememiştir. Umarım bu sefer öyle olmaz ve seri üretime geçmiş otomobilimiz ülkemizde nazlı nazlı yol alır.Hatta Altay tankımız Atak helikopterimiz, Anka iha’larımız, Üretimi önümüzdeki yıllarda hedeflenen Uçak gemimiz, Savaş uçağımız, ve Yolcu uçağımızda yerli üretim olarak yerlerini alır.

Burada bahsetmediğim yerli denizaltı yerli hava hava füzemiz yerli uzun menzilli balistik füzelerimiz ve buna benzer konuları ihtiva edecek Türk ordusunun son durumunu anlatan bir köşe yazısını yakında sizlerle paylaşacağım.

 

ALLAH’a Emanet Olun …

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
google5ddbd6b0541026f5