MANİSA'DA SONDAKİKA. COM  MANİSAHABERLERİ  MANİSAHABER MANİSAGÜNDEM MANİSAGÜNDEMİ MANİSA AJANS HABERLERİ  MANİSA KAZA HABERLERİ MANİSADA DEPREM MANİSASPOR  Manisa'da cinayet  Manisa'da taciz Manisa'da tecavüz  Manisa'da Trafik kazası   Manisa'da intihar  Manisa'da silahlı kavga

MANİSA’DA MEYDANA GELEN SÜLFÜRİK ASİT YÜKLÜ TANKER KAZASI İLE İLGİLİ AÇIKLAMA YAPILDI

MANİSA’DA  MEYDANA GELEN SÜLFÜRİK ASİT YÜKLÜ TANKER KAZASI İLE İLGİLİ AÇIKLAMA  YAPILDI 13 Haziran 2017 günü saat 08.30’da Akhisar-Gördes İl Yolunun 30’uncu kilometresinde Sülfürik Asit yüklü tankerin devrilmesi neticesinde tek taraflı maddi hasarlı trafik kazası meydana gelmiştir. Kaza sonrası Akhisar İlçe Kaymakamlığının yönetiminde Akhisar İlçe Jandarma Komutanlığı, Manisa Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Akhisar Orman İşletme […]

MANİSA’DA  MEYDANA GELEN SÜLFÜRİK ASİT YÜKLÜ TANKER KAZASI İLE İLGİLİ AÇIKLAMA  YAPILDI
15 Haziran 2017 - 17:01 'de eklendi ve 1599 kez görüntülendi.

MANİSA’DA  MEYDANA GELEN SÜLFÜRİK ASİT YÜKLÜ TANKER KAZASI İLE İLGİLİ AÇIKLAMA  YAPILDI

13 Haziran 2017 günü saat 08.30’da Akhisar-Gördes İl Yolunun 30’uncu kilometresinde Sülfürik Asit yüklü tankerin devrilmesi neticesinde tek taraflı maddi hasarlı trafik kazası meydana gelmiştir.

Kaza sonrası Akhisar İlçe Kaymakamlığının yönetiminde Akhisar İlçe Jandarma Komutanlığı, Manisa Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Akhisar Orman İşletme Müdürlüğü, Karayolları, Toplum Sağlığı ve İtfaiye Müdürlüğüne bağlı ekipler olaya müdahale etmişlerdir.

Gördes İlçesi Kabakoz Mahallesi Tavşanalanı Mevkii’nde faaliyet gösteren firma tarafından; cevher içerinde bulunan nikelin yüksek basınç altında sulu çözeltiye geçmesi amacıyla H2SO4 (Sülfürik asit) kullanılmaktadır. Sülfürik asit kuvvetli bir asit olup; pH’nın indirgenmesinin planlandığı madencilik sektöründe yoğun bir şekilde kullanılmaktadır.

Sülfürik Asit tehlikeli kimyasal madde niteliği gereği “Karayolunda Tehlikeli Maddelerin Taşınması İçin Tasarlanan Motorlu Araçlar ve Römorkları İle İlgili Tip Onayı Yönetmeliği”nde düzenlenen şartlar ve niteliklere uygun taşınmak zorunda olup bu şartlara uygunluk Valiliğimiz/Kaymakamlığımız ve Ulaştırma Bakanlığı Bölge Müdürlüğünce denetlenmektedir. Yine mevzuatın getirdiği bir zorunluluk gereği Sülfürik asit taşınması sırasında oluşabilecek kazalar ile ilgili taşıyıcı firmaya ait “Acil Durum Eylem Planı” bulunmaktadır. Sülfürik asitlerin dökülmesi ve/veya sızması sonucu ürün olmaktan çıkıp; atık vasfına dönüşmesi halinde ise ilgili mevzuat çerçevesinde Manisa Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün denetim, kontrol, yönetim ve cezalandırma yetkileri devreye girmektedir.

Akhisar İlçe Jandarma Komutanlığınca; Manisa Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne 13.06.2017 tarihinde; Akhisar-Gördes Karayolu 30’uncu kilometresinde Pekmezciler Mevkiinde; Sülfürik asit taşıyan tankerin devrilmesi suretiyle kaza meydana geldiği ihbar edilmiştir. Çevrede oluşan kirliliğin tespiti amacıyla Manisa Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekiplerince; ivedilikle (aynı gün Saat: 11:00’de) kaza mahalline ulaşılmıştır. Kazanın olduğu alan ve çevresinde yapılan ilk incelemelerin hemen sonrasında Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü görevlilerince acil önleyici tedbir olarak Köy Muhtarları ile iletişime geçilerek, iki köy için de bu bölgeye insan ve hayvanların getirilmemesi ile ilgili uyarı yapılması sağlanmıştır. Temizlik çalışmaları, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü teknik elemanları nezaretinde başlatılmıştır. Sülfürik asitin çevreye olan zararını yok etmek amacıyla ilk etapta kirlenmiş tüm alanlar kontrol altına alınarak kireç dökümü işlemi yapılmıştır. Sülfürik asitin zarar verebileceği düşünülen tüm alanlarda, etkilenen toprak, su ve orman bölümlerinde, iş makinalarıyla sıyırma, kazıma ve toplama işlemleri devam etmektedir. Oluşan zararın ivedilikle giderilmesi ve atığın lisanslı taşıyıcı araçlarla, lisanslı bir tesise götürülmesi için sahada gerekli bilgilendirme yapılarak atığın bu şartlara uygun tahliyesine başlanmıştır. En kısa sürede sülfürik asit kalıntıları temizleme çalışmaları bitirilecektir. Söz konusu çalışma kapsamında Sülfürik asitin kirlettiği tüm topraklar lisanslı bertaraf tesisine lisanslı araçlar vasıtasıyla gönderilmektedir. Lisanslı tesis aracılığıyla da bertarafı sağlanmaktadır. Tüm kirlenmiş alanların temizlenmesinden sonra kirliliğin bulunduğu alanda Sülfürik asit kalıntısı kalıp‒kalmadığının anlaşılması amacıyla; Manisa Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce toprak numuneleri alınacak olup 2872 sayılı Çevre Kanunu kapsamında gerekli çalışmalara devam edilecektir.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
google5ddbd6b0541026f5