Manisadasondakika.com, manisahaberi, manisahaber ,  manisagündem, manisaajanhaberleri,  manisakazahaberleri, manisadadeprem,

MALİYE ÇALIŞANLARI TALEPLERİNE ÇÖZÜM BEKLİYOR

MALİYE ÇALIŞANLARI TALEPLERİNE ÇÖZÜM BEKLİYOR
Maliye Bakanlığı’na bağlı Gelir İdaresi Başkanlığı ve Defterdarlıklarda çalışan memurlar 15 Haziran’da “eşitlik ve adalet istiyoruz” sloganlarıyla ülke genelinde talep ve sorunlarını dile getirmeye çalıştılar. Bu isteklerin başında 2012 yılından bu yana yaklaşık 5 Bin çalışanın beklentisi olan uzmanlık sınavının açılması ve Genel İdare Sınıfından Mali Hizmetler Sınıfına geçmek, merkez ve taşra çalışanları arasındaki ücret adaletsizliğinin son bulması talepleri geliyor. Genel olarak objektif bir bakış açısıyla değerlendirildiğinde Defterdarlık ve Gelir İdaresi Başkanlığı’na bağlı çalışan memurların taleplerinin yerine getirilmeyi bekleyen haklı talepler olduğunu ve bu talepleri dile getirirken de birlik, beraberlik içerisinde örnek bir şekilde hareket edildiğini gözlemliyorum.

Daha önce de ifade ettiğim gibi bundan yaklaşık 3-4 ay kadar önce Uzmanlık sınavının açılmasını bekleyen Gelir İdaresi Başkanlığı çalışanları Türkiye’nin dört bir köşesinden ortak hareket ederek Ankara’da buluşmuşlar ve her biri illerinin iktidar partisine mensup Milletvekillerini ziyaret ederek taleplerini içeren dosyaları teslim etmişler, teslim alan iktidar partisine yani AK Partiye mensup Milletvekilleri de iletilen taleplerin yerinde olduğunu kaydederek Maliye Bakanı başta olmak üzere yetkili mercilere ileteceklerini beyan etmişlerdi. Gelir İdaresi Başkanlığı kurulduğu 2005 yılında Uzmanlığa geçmek isteyenler için sınav açmış olsa da 2012 yılından bu yana Uzmanlığa geçmek isteyenlerin sayıları her geçen dönem hızla artmasına rağmen herhangi bir sınav açılmadı. Yaklaşık 5 yıldan bu yana yetkili mercilerden ‘haklısınız’ yanıtı almalarına karşın karşılaştıkları sorunların son bulmasını bekleyen Gelir İdaresi Başkanlığı çalışanları bu nedenle artık sadece taleplerinin haklı olduğunu ifade edecek sözler değil uygulamaların da hayata kazandırılmasını bekliyor.

Anayasanın 55. Maddesinde alınan ücretin emeğin karşılığı olarak tanımlandığını ve ‘Devlet, çalışanların yaptıkları işe uygun, adaletli bir ücret elde etmeleri ve diğer sosyal yardımlardan yararlanmaları için gerekli tedbirleri alır’ hükmünün yer aldığını kaydeden Gelir İdaresi Başkanlığı çalışanları yine anayasanın 10. Maddesinin eşitlik ilkesini tanımladığını belirterek aynı masalarda aynı işi yapan maliye emekçileri arasındaki 1000 TL’nin üzerindeki maaş farkının son bulmasını bekliyorlar. Üniversite mezunu olmayan Maliye Meslek Lisesi ve denk okul mezunlarına uzmanlık hakkı verilmesi hususunda artık harekete geçilmesini beklediklerini kaydediyorlar.

Gelir Uzmanlarının ise merkez taşra olarak ayrıma tabi tutulmasının ise beraberinde ücret adaletsizliğini getirdiğini kaydeden Gelir İdaresi Başkanlığı çalışanları ülke kalkınmasının can damarını oluşturan bir kurumda aşırı sorumluluk alarak çalıştıklarını belirterek ek gösterge adaletsizliğinin giderilmesini istiyorlar. Gelir İdaresi Başkanlığı bünyesinde çalışan bir kişinin maddi olarak yeri geldiğinde aşırı yüksek rakamların altına imza atarak büyük bir sorumluluk üstlendiğini, Vergi Dairesi Başkanı ve Müdürlerinin de aynı sorumluluğu daha da fazlasıyla üzerlerine aldıklarını ancak çok daha az sorumluluk gerektiren kurumlarda ki aynı derecede ki çalışanlarla eşit hatta bazı kurumlara göre çok daha düşük ücret politikasına maruz bırakıldıklarını ifade eden çalışanlar, verilecek hizmet ve ücretin Hakka hizmet olarak görülmesi gerektiğini belirterek maaşlarının arttırılmasını, daha önce uygulamada bulunan fazla mesai uygulamasının ise tekrar getirilmesini talep ediyorlar. Gelir İdaresi Başkanlığı çalışanları 24 Mayıs 2016 tarihli Resmi Gazete’ de yayınlanan Anayasa Mahkemesi kararının da haklılıklarını bir kez daha tescil ettiğini vurguluyorlar.
Maliye hizmetlerinin ve maliye emekçilerinin bütünleşmesi etkin bir Maliye Bakanlığı işleyişinin olmazsa olmazı olduğunu belirten Gelir İdaresi Başkanlığı ve Defterdarlık çalışanları Gelir ve gider ayrımını da ortadan kaldıracak şekilde maliye hizmetleri sınıfı oluşturularak, maliye emekçilerinin eşitlik ve adalet talepleri karşılanmasını savunuyorlar. Maliye Bakanlığı’na bağlı çalışanlar eşitlik ve adalet için adımlarını atmaya devam edeceklerini belirterek yetkili mercilerden tüm bu taleplerine olumlu cevap verilerek kanayan yaraların kapatılmasını istiyorlar. Sözün özü Maliye çalışanları ‘Hak verilmez alınır’ kaidesini bir kez daha işleterek bu taleplerinin sonunda daha güzel günlerin çok yakın olduğuna inanıyorlar.

Not: Konu Maliye’den ve Gelir İdaresi Başkanlığından açılmışken değinmekte yarar görüyorum. Geçirmekte olduğumuz Ramazan ayı’nın feyzi ve bereketinde Manisa Vergi Dairesi Başkanı Yılmaz Çakan, kurum personeli ve aileleri ile bir araya gelerek hem bu mübarek ayın bereketini hep birlikte yaşamak, hem de mesai saati dışında da birlik, beraberliği arttırmak amacıyla iftar yemeği programı düzenledi. 450 civarında personel ve aileleri katıldıkları programda mesai arkadaşları ve aileleriyle aynı sofrada oruçlarını açmanın hazzını ve mutluluğunu yaşadılar. Bu örnek iftar programından dolayı Manisa Vergi Dairesi Başkanı Yılmaz Çakan başta olmak üzere, Grup Müdürlerine, Birim Müdürlerine ve Yemekhane sorumlusu Fahri Kuş ile emeği geçen herkese kurum çalışanları adına teşekkür ediyor, Allah devamını arttırsın diyorum.

16 Haziran 2016 - 18:42 'de eklendi ve 15188 kez görüntülendi.
Etiketler :
12.05.2018 TARİHLİ MANİSA’DA SON DAKİKA GAZETESİ 12.05.2018 TARİHLİ MANİSA’DA SON DAKİKA GAZETESİ
30.04.2018 TARİHLİ MANİSA’DA SON DAKİKA GAZETESİ 30.04.2018 TARİHLİ MANİSA’DA SON DAKİKA GAZETESİ
23.04.2018 TARİHLİ  MANİSA’DA  SON DAKİKA GAZETESİ 23.04.2018 TARİHLİ MANİSA’DA SON DAKİKA GAZETESİ
19.04.2018 TARİHLİ MANİSA’DA SON DAKİKA GAZETESİ 19.04.2018 TARİHLİ MANİSA’DA SON DAKİKA GAZETESİ
13.04.2018TARİHLİ MANİSA’DA SON DAKİKA GAZETESİ 13.04.2018TARİHLİ MANİSA’DA SON DAKİKA GAZETESİ
22.03.2018 TARİHLİ MANİSA’DA SON DAKİKA GAZETESİ 22.03.2018 TARİHLİ MANİSA’DA SON DAKİKA GAZETESİ
SON DAKİKA HABERLERİ
google5ddbd6b0541026f5